„Třebíč patří mezi nejzateplenější města v České republice. Po Prostějovu je druhá,“ zmínil při slavnostním otevření borovinské teplárny ředitel teplárenské firmy TTS Richard Horký.

Třebíčské kotelny na biomasu jsou pojmenovány podle světových stran. Coby první kotelna na biomasu v Třebíči začala v roce 2003 fungovat Teplárna Sever, která byla po roce 2000 přebudována z bývalé uhelné kotelny na výjezdu na Velké Meziříčí. Spaluje se v ní dřevní biomasa a také sláma. Teplem zásobuje sídliště Hájek a Nové Dvory až po Brněnskou ulici.

Na Teplárnu Jih, která byla z původně mazutové kotelny v Průmyslové ulici postupně od roku 2007 přebudována na vícepalivový tepelný zdroj, jsou napojeny velké objekty, jako je například Stop shop, Jitona či nemocnice a poliklinika.

Včera představená nová Teplárna Západ je začleněna do velkého projektu. Napomůže obnovit život v bývalém borovinském obuvnickém továrním areálu a borovinské čtvrti. „Původně jsme v tom areálu koupili jen rozvody tepla, abychom zabezpečili dodávky tepla. Ale když do takového areálu vstoupíte, tak už z něj nevystoupíte. Máte jen dvě možnosti – buď do něj nejít vůbec, anebo jít krok po kroku,“ řekl Horký.

Biomasa je hitem i jinde na Vysočině

Biomasa napomáhá k udržitelnosti zdejšího regionu, neboť biomasu dodávají do kotelen zdejší zemědělci a lesy.

„Peníze neodtékají někam pryč do Ruska, ale zůstávají tady v regionu, u našich dodavatelů – zemědělců a dodavatelů štěpky,“ vysvětlil Horký.
Na Vysočině se vytápění biomasou využívá i jinde – například v Bystřici nad Pernštejnem, v Pelhřimově, Nové Cerekvi a nová instalace zařízení na biomasu se chystá i v Jihlavě.

Včerejšího zahájení provozu borovinské teplárny se zúčastnila mezi významnými hosty také velvyslankyně Švédska Inger Ultvedt, která přišla s gratulací. Právě její země podporuje firmy prosazující biomasu.

Právě švédské velvyslanectví pomohlo navázat spolupráci třebíčské firmě se švédskou společností.

Borovinská Teplárna Západ se pyšní první instalací kondenzačního výměníku spalin od švédské společnosti SRE (Opcon) v České republice, jak Deníku sdělil Miroslav Mikyska z obchodního oddělení TTS.

„Švédská technologie pomáhá zvyšovat účinnost využití biomasy při výrobě energie až na 95 procent. To je v porovnání s účinností většiny zdrojů pro výrobu tepla i elektřiny z biomasy v naší zemi naprostou raritou,“ uvedl Mikyska. V Teplárně Západ se bude spalovat dřevní bomasa. Rekonstrukcí bývalé nádrže na mazut zde vznikl akumulátor tepla o objemu 1600 kubíků. Celkový tepelný výkon kotelny je 7930 kW.