Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Producenti brambor se díky úrodě dostali do cenové pasti

Vysočina - „Letošní rok byl pro naše pěstitele, výjimkou jsou snad jen ovocnáři, rokem vskutku požehnaným,” prohlásil v průběhu včerejších Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě prezident Agrární komory ČR, Jan Veleba.

15.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Do ostrého kontrastu s touto větou ale musel postavit skutečnost, které teď čelí všichni producenti konzumních brambor. Výkupní ceny této komodity jsou totiž, díky dobré úrodě a krátké době skladovatelnosti, tak nízké, že nepokrývají ani náklady, které zemědělci musejí při jejich pěstování vynaložit.

„Aktuální výkupní cena jednoho kilogramu konzumních brambor se při velkých objemech pohybuje kolem dvou korun. Při malých objemech koliduje mezi čtyřmi až pěti korunami,” uvedl Josef Králíček z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Ten dodal, že spokojeni mohou být jen výrobci brambor určených pro škrobárenský průmysl, a to díky neměnné subvenční politice EU. Ti inkasují za kilogram brambor dvě koruny.

Snížení výměry

V porovnání s rokem 2010 klesla výkupní cena konzumních brambor při velkoobjemových výkupech o tři koruny. A podobné to je i v porovnání cen výkupů maloobjemových. Ceny škrobárenských brambor zůstaly beze změn.

„Propad výkupních cen konzumních brambor se negativně projeví v nadcházejících letech. Brambory přestanou pěstovat i zemědělské podniky, které to doopravdy uměly a umí. Výměra bramborami osázených ploch se proto bude nadále snižovat,” upozornil Miloslav Chlan, předseda Ústředního bramborářského svazu ČR. „V této souvislosti nesmíme zapomenout ani na fakt, že brambora odpleveluje zemědělskou půdu, a patří mezi takzvané plodinové přerušovače. Brambora je zlepšující plodina a má i významnou a nezastupitelnou funkci krajinotvornou. Dalšímu snižování výměry je i proto nutné zabránit,” pokračoval Chlan.

Spotřeba brambor u nás klesá. V současné době zkonzumuje každý Čech zhruba pětašedesát kilogramů brambor. Loni klesla spotřeba brambor o šest procent, letos poklesla o další dvě a půl procenta.

„Snižuje se spotřeba zejména brambor kupovaných ve slupce. Naopak ale roste prodej finálních bramborových produktů, hotových výrobků,” popsal stávající trend Králíček.

Mezi bramboráře v pátek do Havlíčkova Brodu zavítal i nový ministr zemědělství, Petr Bendl. „Ministerstvo bude maximálně podporovat prodej regionálních potravin, brambory nevyjímaje. V rozpočtu najde několik desítek milionů korun na jejich propagaci. Vyzvu osobně hejtmany všech krajů, abychom právě v tomto směru sjednotili síly,“ konstatoval Bendl. Ten dodal, že ministerstvo hodlá vytvářet i národní programy pro podporu pěstování speciálních plodin. Patří mezi ně i škrobárenské brambory. „Stane se tak v souladu se společnou zemědělskou politikou EU. Vzniká tu například prostor pro pěstování brambor určených na škrobárenské kapmaně. V této souvislosti mohu uvést, že stávající evropská kvóta 33 660 tun brambor zůstane i v budoucnu pro Českou republiku nezměněna,“ řekl Bendl.

Těsně před zahájením Bramborářských dnů se sešli hejtman Kraje Vysočina, Jiří Běhounek, a prezident Agrární komory ČR, Jan Veleba. Na schůzce podepsali společné memorandum.

„Tento dokument má podobu dohody, která definuje důležitost zemědělství pro region a potvrzuje nutnost toto odvětví hospodářství podporovat v rámci regionu. Informace o novém memorandu, včetně doporučení k obdobné dohodě i v jiných krajích, Jiří Běhounek a Jan Veleba směřovali také na nového ministra zemědělství Petra Bendla,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Autor: Jaromír Kulhánek

15.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení