Nepomohlo jim ani trestní oznámení na neznámého pachatele pro neplacení zdravotního a sociálního pojištění a žaloba na inslovenční správkyni Helenu Horovou. Po úterní besedě s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem na havlíčkobrodské radnici to uvedla bývalá pracovnice podniku Renata Tűrková.

Desítky milionů

Úřad práce jim sice již uhradil tři měsíční výplaty, přesto na dlužních mzdách a odstupném mají bývalí skláři pohledávky, z nichž se některé blíží i dvěma stům tisícům korun. Dohromady tak jde o částky v řádu desítek milionů. Věřitelé z řad bývalých zaměstnanců prý jsou zklamáni i liknavostí soudů a policie, na které se už dříve obrátili.

„Náš názor je, že zaměstnanci sklárny neměli žádnou šanci se této situaci bránit, například jako banky zástavou nemovitostí a jako jediní neporušili žádný zákon, přesto jsou nejvíce poškozeni. Chceme pouze své peníze,“ konstatoval Josef Kalenský, který je jedním z pěti lidí, kteří stáli u zrodu obou žaloby a jednají i za ostatní.

Zástupci zaměstnanců podali trestní oznámení na neznámého pachatele i na správkyni Horovou už více než před dvěma lety. Kýžený výsledek se však nedostavil.

„Věc trestního oznámení na neznámého pachatele, byla již v prosinci roku 2009 pozastavena s tím, že se nejedná o trestný čin a advokát bývalých pracovníků skláren o tom byl vyrozumněn,“ podotkla tisková mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová.

Žaloba na Helenu Horovou byla v roce 2010 zamítnuta, soudce vyhověl následnému odvolání a celá věc bude ještě během května projednána.

Bývalí zaměstnanci se zkoušeli bránit všemi možnými cestami. Kontaktovali i některé politiky a žádali jejich pomoc v celé věci. Jejich snaha však prozatím vyznívá do prázdna, protože po volbách avizovaný zájem některých státních činitelů značně utichl.

Podle Tűrkové i Kalenského prý insolvenční správkyně Helena Horová slíbila v brzké době uhrazení čtyřiceti až padesáti procent dlužných mezd. Zda tomu tak skutečně bude, si ale prý nejsou dotčení jisti.

Ministr prý kauzu pozorně sleduje

„Zajištěným věřitelům však jsou peníze vypláceny,“ uvedla Tűrková. Ta se pokusila v tomto týdnu intervenovat i u člena vládního kabinetu Jaromíra Drábka.

„Tuto kauzu pozorně sleduji, nemohu však v žádném případě zasahovat do probíhajícího vyšetřování. To je opravdu spíše v kompetenci současného ministra vnitra,“ řekl v úterý v Havlíčkově Brodě ministr práce a sociálních věcí.

Areál skláren koupil v červnu 2009 podnikatel Lubor Červa za 160 milionů korun. Za několik měsíců obnovil ve Světlé výrobu skla. Firma, která funguje pod názvem Crystalite Bohemia, už zprovoznila čtyři sklářské pece a zaměstnává kolem 500 lidí. Platnost kupní smlouvy však loni podruhé napadl neúspěšný uchazeč - společnost Crystal Bohemian Company, kde je jedním z jednatelů Jiří Hudera. První žalobu společnost stáhla.

Podle informací, které na svých internetových stránkách zveřejnila Horová, byla žaloba o neplatnost kupní smlouvy u soudu zamítnuta letos 26. dubna. Hudera prý ale avizoval odvolání. Rozhodnutí vrchního soudu, které je v této věci pro výplaty konečné, lze tedy očekávat přibližně v říjnu tohoto roku, uvádí správkyně.

Deník se ve čtvrtek pokusil správkyni Horovou neúspěšně kontaktovat. Podle Kalenského i Tűrkové se před vyplacením částek brání především jedním argumentem. „A to tím, že je podána žaloba na neplatnost kupní smlouvy na sklárnu novému majiteli. Druhý původně uváděný důvod, že nemá všechna čísla účtů bývalých zaměstnanců, již prý neplatí,“ doplnil pro Deník Josef Kalenský.

Jakub Janáček + ČTK