Kvůli postupné likvidaci drůbeží porážky přišlo o práci v masokombinátu Kostelecké uzeniny (KU) v Kostelci u Jihlavy k 30. září 65 zaměstnanců.

Vedení Kosteleckých uzenin oznámilo uzavření porážky v červnu s tím, že v masokombinátu bude od října zaměstnáno o 134 pracovníků méně. Propouštění se má dohromady týkat do úplného zrušení drůbeží porážky asi 300 lidí.

„Z organizačních důvodů bylo propuštěno minimum zaměstnanců, protože dost lidí si našlo zaměstnání jinde a s dalšími jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru. Všechno se řešilo v klidu,“ uvedla včera vedoucí personalistka KU Eva Skálová.

Upřesnila, že ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti postihlo 45 zaměstnanců a dvaceti skončil pracovní poměr, který uzavřeli na dobu určitou. Zaměstnavatel přistoupil u osmi zaměstnanců na odchod dohodou. „Proto jsme mohli asi padesát zaměstnanců, kteří výpověď dostali, převést do jiných provozů v závodě. Místo avizovaného počtu propuštěných odešla polovina,“ připomněla Eva Skálová.

Podle analytika jihlavského úřadu práce Pavla Literáka se včera přišli zaevidovat z kostelecké masny tři propuštění.

„Kostelecké uzeniny mají ve dvou fázích propustit do konce letošního roku celkem 294 lidí. Obecně se nejhůř hledá zaměstnání lidem se základním vzděláním. Takoví byli mezi propuštěnými,“ připustil Pavel Literák.

Propuštění z Kostelce zjišťovali možnosti zaměstnání v oboru i jinde.

„Přijímáme zaměstnance jen náhradou za ty, co odešli třeba do důchodu. Navyšovat počty nebudeme,“ řekla personalistka Masozávodu Krahulčí Milada Študentová.

Kostelecké uzeniny zaměstnávají asi 1 300 lidí. Uzavírání porážky firma zdůvodňuje mimo jiné snahou soustředit zpracování drůbeže v rámci holdingu Vodňanská drůbež.

„Drůbeží porážka je zastaralá a její rekonstrukce by přišla na 30 milionů korun. Do konce roku pojede linka na jednu směnu,“ připustil předseda odborové organizace Josef Žák.