Knižní bestseller Harry Potter a Kámen mudrců po svém vydání v roce 1997 přiměl ke čtení miliony lidí různých generací po celém světě. Letošní videohra Hogwarts Legacy odehrávající se právě ve světě vytvořeném britskou spisovatelkou J. K. Rowlingovou může podobně upoutat k hraní masy jedinců, které dosud tomuto druhu zábavy příliš neholdovaly. Nemusí přitom používat žádná zaklínadla. Stačí jí jen, že kouzelníky z Bradavic se stanou přímo osoby sedící před monitory. Hra vyšla před pár týdny na počítačích a konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X|S, dočkala se oslavných recenzí a trhá různé prodejní rekordy.

Zdroj: Youtube

V kůži studenta kouzel

Harry Potter si získal fanoušky svým unikátním dobrodružstvím, ve kterém čelil nejen zkouškám ve škole čar a kouzel, ale hlavně hrozícímu nebezpečí od Pána zla Voldemorta. Přitom odhalil různá tajemství a umožnil divákům nahlédnout do magického světa. Podobně působí i videohra Hogwarts Legacy.

Hráč dostává jedinečnou možnost stát se studentem pátého ročníku v kouzelnické škole v Bradavicích zhruba sto let před chlapcem s jizvou na čele, který byl hlavním protagonistou slavných knih. Přitom musí vyřešit, co stojí za skřetím spiknutím a jak se jeho vůdci Ranrokovi podařilo získat kouzelné schopnosti, když tato rasa nemůže užívat magii. Děj chce přinést podobně tajemný zážitek, jako tomu bylo u knižní předlohy, jenže oproti ní výrazně ztrácí ve vyprávění. Ani účinkující postavy se tolik nezaryjí do paměti a nedokáží si získat sympatie svými charakteristickými rysy, jako to dokázala třeba Hermiona nebo Draco Malfoy.

Streamovací služby jsou stále oblíbenější. Ilustrační foto
Jakou streamovací službu si vybrat? Nerozvážnost může přijít i na 28 tisíc ročně

Naopak epickou zkušenost titul nabízí tím, že člověk držící ovladač se může naplno vžít do role kouzelníka a objevovat čarovnou zemi. Jakmile se herní postava vytvořená podle představ uživatele dostane do Bradavic, zažívá stejný proces, který je známý z knižního vzoru. Moudrý klobouk vybere jednu ze čtyř kolejí, u Ollivandera je nutné si sehnat hůlku a ve sportovních potřebách si koupit létající koště. Bohužel ne na zápas ve famfrpálu, protože ten tvůrci do svého díla nezakomponovali.

Až poté hra pracuje s naprostou otevřeností v aktivitách, a tím pomáhá se vžít do virtuálního alter ega. To se může věnovat studiu mnoha kouzel pro souboje, pohybování s předměty i další užitek, mezi něž se řadí například slavné Wingardium Leviosa nebo Expelliarmus. Později se může naučit i kletby, které se nepromíjejí, tedy například Avada Kedavra. Ano, je možné praktikovat i zakázanou magii, ale bohužel jakékoliv nekalé jednání se neodráží v chování okolí k postavě. Z principu tak není možné se stát absolutním ztělesněním zla, protože zde chybí jakýkoliv systém morálky.

Zdroj: Tomáš Rosa / Deník

Kdo má rád objevování světa, uvítá neomezenou možnost pohybu po detailně zpracovaných Bradavicích. Je možné se podívat do všech učeben, kabinetů i skrytých komnat. Přitom nechybí ikonická místa jako Velká síň, společenská místnost Nebelvíru i ostatních kolejí, Pohyblivé schodiště nebo Komnata nejvyšší potřeby, kterou si hráč aranžuje podle svých představ. Dále je možné prozkoumávat malebné Prasinky nebo nebezpečný Zapovězený les, ale i další části opravdu rozsáhlé herní oblasti, po níž je možné létat na koštěti nebo na zádech hipogryfa. Právě průzkum mapy dává možnost fanouškům Harryho Pottera se podívat na místa, o kterých si četli, a k tomu objevit spoustu dalších zajímavých destinací. A to i během různých ročních období, což přidává na uvěřitelnosti a osobním kouzlu. Při toulkách mohou třeba chytat fantastická zvířata, pokud vědí, kde je najít. Přitom z prostředí mají pocit, že všechno kolem nich si žije vlastním životem, což podtrhují například různé náhodné aktivity duchů či studentů ve škole nebo kentauři bojující s trollem.

O zábavu se taky postarají souboje s jinými čaroději nebo nestvůrami, které nápaditě připomínají známé kouzelnické přestřelky viděné v hollywoodských snímcích. Rozhodně jim nechybí akční nádech a i v tomto případě uživatelé mají volnou ruku ve výběru kouzel a stylu boje, jenž jim vyhovuje. Příznivce rébusů naopak nadchnou důvtipné hádanky, u kterých musí skutečně zapojit mozek, aby je úspěšně vyřešili.

Běžná cena konzole Playstation 5 v balíčku se hrou a jedním ovladačem dělá 17490 korun.
PlayStation 5 je po zpoždění opět na trhu. TOP 5 her, kvůli kterým si ho pořídit

Vývojářům hry se skutečně podařilo zhmotnit představy milionů čtenářů Harryho Pottera, a přitom jim dávají možnost se alespoň na několik desítek hodin převtělit do studentů pohádkové školy v Bradavicích, aby se zúčastnili vlastní kouzelné cesty. Fanoušci značky při hraní určitě nepocítí zklamání. Hra je přitom svou obtížností přívětivá i k méně zkušeným hráčům, nabízí rozšířené možnosti přizpůsobení pro lidi s postižením, a díky absenci sexuálního obsahu nebo surového násilí může být vhodná i pro děti (oficiálně je doporučená od dvanácti let).

Zájemce by však mohla odradit vysoká cenovka pohybující se od 1400 do 2200 korun podle zvolené herní platformy a edice. Je však možné si počkat na slevu. Svízelem může být i chybějící český překlad, ale na počítače je možné si stáhnout neoficiální češtinu (byla vytvořena pomocí umělé inteligence, takže není dokonalá).

Zdroj: Tomáš Rosa / Deník

Úspěch v kritice i prodejích

Že se jedná o opravdu povedený herní titul potvrzují i reakce médií. „Hogwarts Legacy je hra z univerza Harryho Pottera, na kterou fanoušci dlouho čekali,“ vyjádřila se v recenzi americká CNN. Také jeden z nejstarších a největších světových herních portálů PC Gamer ji označil za skvělé dílo, u něhož vyzvihl právě objevování a souboje.

O něco kritičtější byl britský deník The Guardian, který hře udělil tři hvězdy z pěti. „Po delší době se začnete cítit jako v nesčetných titulech s otevřeným světem minulého desetiletí. Ale můžete zde létat na hipogryfovi,“ odůvodnil své hodnocení a dodal, že právě tyto kouzelné momenty a prostředí hru zachraňují od průměrnosti. Podobné stanovisko měl i další britský plátek The Telegraph.

Titul se stal nejsledovanější videohrou v jeden moment na streamovací platformě Twitch, v Británii pokořil rekord v počtu prodaných fyzických kopií videoher z univerza Harryho Pottera a na digitální distribuční platformě Steam se umístil na osmém místě mezi historicky nejhranějšími tituly. Společnost Warner Bros. pak zveřejnila informaci, že za první dva týdny se prodalo přes dvanáct milionů kopií, a celosvětově hra zaznamenala tržby ve výši 850 milionů dolarů. Magazín GamesIndustry ale upozornil, že prodeje fyzických nosičů už klesly o 66 procent.

Přesto se Hogwarts Legacy stále dostává ohromné pozornosti, a to nejen od fanoušků díla J. K. Rowlingové.

Další možnosti, jak se stát čarodějem

- Existuje spousta stolních her s licencí díla J. K. Rowlingové, kde se stáváte čaroději, co se musí naučit ovládat kouzla, jako je třeba Harry Potter: Mistr čar a kouzel. Zábavná pro celou rodinu může být i deskovka Fantastická zvířata a kde je najít, inspirovaná filmovou předlohou. Mezi ty složitější, a mimo svět Bradavic, se pak řadí Dračí doupě nebo Gloomhaven.

- Nejvěrnější převtělení nabízí Larp. Jedná se o hru, ve které lidé hereckým způsobem ztvárňují činy svých postav. V České republice není tento druh zábavy tolik rozšířený jako třeba v USA, ale přesto je možné v různých městech najít vášnivé komunity.

- Původní videoherní série Harry Potter reflektující filmové události. Jedná se o zhruba dvacet let staré tituly, přesto stále nabídnou zábavu dospělým i dětem. Za pozornost stojí i decentně parodická série LEGO Harry Potter.