Jaké byly tedy hlavní příčiny nesplnění předsezonního cíle? Deník se pokusil zmapovat cestu Třebíče základní částí. Nadstavba o extraligu pak začala o minulém víkendu, Nuclears narazili na brněnskou Techniku.

NEZKUŠENOST TÝMU

Třebíčští baseballisté vkročili do soutěže s obrovským elánem a od začátku okupovali přední příčky. Trenér Jan Gregor namixoval mladý tým s americkými posilami.

„Měli jsme v extralize jasně nejmladší tým. Kdyby navíc nenastupoval předseda klubu Honza Urbánek, tak ještě skoro o dva roky spadneme,“ usmíval se Gregor.

Jenže právě nevyzrálost týmu (ani američtí importi nepatřili v extralize mezi ty zkušenější) se možná projevila ve finiši soutěže, kdy přišel pád mimo první šestku.

ŠPATNÝ ZÁVĚR

Na závěr základní části čekaly Nuclears týmy Draků Brno, Olomouce, Kotlářky Praha a Tempa Praha, kromě Skokanů favorité či konkurenti o elitní šestku. Třebíč sice porazila třikrát Olomouc, ale ve zbylých střetnutích neuhrála ani jedno vítězství. Přitom dokázal držet krok, jednoznačnější zápasy byly pouze s Kotlářkou.

POSLEDNÍ SMĚNY

Právě to hodně souvisí se zkušenostmi. Evidentní to bylo zejména v sérii s brněnskými Hrochy. „Nuclears měli nakročeno ke třem výhrám nad Cardions , které by je prakticky katapultovaly do play-off, ale v samotném závěru dvakrát ztratili v podstatě vyhraný zápas,“ podotkl reprezentační kouč Mike Muller.

Podobná anabáze se pak opakovala i s pražským Tempem. Třebíč potřebovala k jistotě postupu tři výhry, ale v prvních dvou duelech je právě zradil závěr.

NADHOZ

Třebíč vstupovala do každé série s handicapem. „Jedno utkání vždy odházeli naši mladí hráči. Potřebujeme vychovávat vlastní hráče, navíc nemáme dostatek financí, abychom zaplatili více posil. Jedno utkání jsme tak museli tak trochu obětovat, to je realita,“ přiznává Gregor.

Nuclears tak porazili 3:0 pouze Skokany Olomouc, s Technikou či Blanskem ztratili po jednom zápasu. Navíc se v závěrečné fázi zranil kalifornský „sunny boy“ Dalton Erb, což byla velká ztráta. Vedení klubu sice zareagovalo angažováním Timothyho Holmese, ale play-off už tímto rychlým tahem zachránit bohužel nedokázalo.

DEFILÉ

Svěřenci Jana Gregora se tak musí nyní poprat v nadstavbě o extraligu s dalšími neúspěšnými týmy nejvyšší soutěže (Technika Brno, Skokani Olomouc, Olympia Blansko) a nejlepšími prvoligovými kluby (Blesk Jablonec, SaBaT Praha, Sokol Hluboká nad Vltavou a Klasik Frýdek-Místek).