Na nejdelší ženské trati triumfovala časem 6:51,54 a nechala za sebou o 2,74 sekundy Nizozemku Ireen Wüstovou. Třetí skončila další nizozemská reprezentantka Carien Kleibeukerová.

Sáblíková ke stříbru z tříkilometrové trati přidala nejcennější medaili a svoji olympijskou sbírku rozšířila o celkově třetí zlato a pátý cenný kov. Čeští sportovci získali na těchto hrách sedmou medaili, už se tedy jedná o nejúspěšnější zimní olympiádu v historii ČR. V doposud rekordním Vancouveru získali Češi šest medailí.

Když Sáblíková s Wüstovou přišly na řadu, byla v čele Kleibeukerová, která pětku zvládla ve velmi kvalitním čase 6:55,66. Světová rekordmanka sice za soupeřkou v předposlední rozjížďce v úvodu zaostávala, ale obě zajížděly rychlejší mezičasy než průběžně vedoucí závodnice. Sáblíková se Wüstové postupně začala přibližovat a dostala se před ni zhruba tři a půl kola před cílem. Strojovým tempem pak náskok navyšovala až na bezpečný odstup téměř tří sekund.

Pořadím na medailových postech mohly zamíchat v závěrečné dvojici německá veteránka Claudia Pechsteinová a další ze silné nizozemské reprezentace Yvonne Nautaová. Ty však na nejlepší nestačily a zařadily se na páté a šesté místo.

Rychlobruslení:

Ženy - 5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:51,54, 2. Wüstová 6:54,28, 3. Kleibeukerová (obě Niz.) 6:55,66, 4. Grafová (Rus.) 6:55,77, 5. Pechsteinová (Něm.) 6:58,39, 6. Nautaová (Niz.) 7:01,76, 7. Hemmerová (Nor.) 7:04,45, 8. Beckertová (Něm.) 7:07,79, 9. Černovová (Rus.) 7:08,71, 10. Fudžimuraová (Jap.) 7:09,65.