Pro rekreační cyklisty i závodníky budou připraveny tři tradiční trasy. Šedesátikilometrová kilometrová trať je vypsána pro pět věkových kategorií mužů a dvě kategorie žen. Kategorie Open je otevřena pro muže a ženy bez rozdílu věku, které čeká trať dlouhá 42 km. Třetí trasa je dlouhá 14 km a je určena rodinám s dětmi do 15 let. Všechny tratě vedou většinou po polních a lesních cestách přírodním parkem Třebíčsko, a jsou hodnoceny jako středně těžké.

Zájemci o start v prvních dvou kategoriích se mohou přihlásit jednak do půlnoci středy 2. května on-line: přes web www.cezmtbmaraton.cz, jednak přímo v den závodu od 8 do 10 hodin v místě startu. Zde se mohou přihlásit také zájemci o start v kategorii Family. Další potřebné informace lze nalézt na webových stránkách Sportovního klubu SHS Třebíč.

Bez zajímavosti jistě není stručný pohled do historie závodu. Za dosavadních deset ročníků se na start postavilo více než 1350 milovníků cyklistiky z celé republiky, ale i zahraničí. Loňský, jubilejní ročník vyhrál Adam Lavička z Ghost Teamu.