A nebude u toho chybět ani nejrychlejší muž kontinentu v běhu přes překážky… „Teď na to nemyslím, mám závody v Řecku,“ mávl bezstarostně rukou Petr Svoboda, atlet z Budišova na Třebíčsku, jenž vystrašil soupeře na míle daleko.


Třiadvacetiletý překážkář má skutečně o čem přemýšlet. Jeho na první pohled vlažný přístup k závodu na víkendovém republikovém šampionátu v Táboře vzkázal světu: „Na toho pozor!“


Nejskloňovanější jméno? Svoboda


Časem 13,29 na 110 m překážek přepsal evropské tabulky a letos už potřetí zvedl laťku českého rekordu.


„Spal jsem čtyři hodiny a necítil jsem se moc dobře. Šel jsem do toho trochu lehce,“ popisoval už s úsměvem. „Když jsem pak viděl čas, myslel jsem, že je to žert.“


Ukrajinec Demindjuk či Brit Turner? Minulost.


Neskloňovanější jméno evropského překážkáře před startem letních olympijských her pochází z Čech. Z Vysočiny.


„Já ani nevím, na jaký čas si teď mám myslet, protože jestli jednou všechno vyjde, tak to bude fakt… rychlý,“ krčil Svoboda čelem při představě, o kolik setin by mohl vylepšit výkon, na který ještě nestačil ani dopadnout pomyslný prach.


Historickým milníkům se v české kotlině vůbec daří. Na červnové Zlaté tretře v Ostravě překonal světový rekord časem 12,87 Kubánec Dayron Robles.


Nově nejrychlejší muž planety tak převzal štafetu po Číňanu Liu Xiangovi, který je i přesto odborníky pasován na muže s největšími šancemi na zlato.


„Robles je už po dva roky mým největším soupeřem. Ale na olympiádě nebude mít nikdo slitování. Jsou tu i další běžci,“ nechala se slyšet čínská hvězda možná i v narážce na českého závodníka.


Soupeři: Američané, Kubánec a Číňan


Oba tak budou společně s triumvirátem Američanů - David Oliver, Terrence Trammell, David Payne (ovládli domácí kvalifikaci a získali vstupenku do Pekingu) - patřit mezi Svobodovy největší soky.


„Začínám mít obavy, že se ode mě bude čekat postup až do finále. Kdybych se pak do elitní osmičky nedostal, mluvilo by se o zklamání,“ připustil kontinentální král překážek v rozhovoru pro Hospodářské noviny.


Česká výprava ale možná přece jen má v rukávu další medailovou naději. Svoboda totiž letos už dvakrát Američana Paynea, třetího muže z MS v Ósace, porazil.


Matematika tedy hovoří jasně: pátá příčka by měla být ve Svobodových silách. A při troše štěstí…


„Budu chtít porazit i světového rekordmana. S tím musím jít do každého závodu, i když realita bude trochu jiná.“


Na výsledek si musíme počkat. Atletická část olympiády startuje až 15. srpna.