Cestu začněte ve Velké Chuchli. Ulicí Dostihovou u dostihového závodiště vyrazte podél levého břehu Vltavy jižním směrem až k soutoku s Berounkou. U něj podjedete Lahovický most a po cyklostezce si to namíříte směr Radotín.

V Radotíně najdete několik zajímavostí, které stojí za zastávku. Přírodní koupaliště Biotop Radotín dosahuje hloubky až 3,25 metru, pro malé děti je ale k dispozici mělčí záliv. Voda se pročišťuje pomocí přírodních procesů bez využití chemie.

Cyklovýlet přes Cyrilov
S dětmi si v Praze užijte prima výlet lesem

Velká část radotínského okolí patří k chráněné oblasti Český kras. Přírodní rezervace Radotínské údolí má tři národní přírodní památky a tři přírodní památky a je světově známou paleontologickou lokalitou.

K zajímavé historii tohoto místa rozhodně patří i to, že údolí Radotínského potoka bývalo údolím krásných mlýnů. Uživilo se jich tu na 22 kilometrech od pramene k ústí neuvěřitelných dvaadvacet.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Z Radotína povede vaše další cesta do Černošic. U mostu přes Berounku zabočuje cyklotrasa doprava a následně se napojí na ulici Zdeňka Lhoty, po které projedete Černošicemi. Pak vás čeká chvilka stoupání, prudké klesání chatovou oblastí a následně už zase příjemná cesta po rovině do Dobřichovic. U zámku Dobřichovice bude ten správný čas na odpočinek a malou svačinu.

Renesanční zámek Dobřichovice, přestavěný na počátku 16. století z bývalé tvrze, je sice veřejnosti nepřístupný, ale exteriéry stojí za zhlédnutí. Pak už vás cyklotrasa povede k Řevnicím. Asi po dvou kilometrech jízdy od zámku po silničním mostě přejedete na pravý břeh Berounky.

Karlštejn
Z Prahy za Karlem IV. na Karlštejn

Poslední úsek vaší cesty vás přivede k dalšímu mostu a železničnímu přejezdu, a pak už na vlakovém nádraží můžete naložit sebe i kola a vrátit se zpět do Velké Chuchle.

Historie zámku

Král Václav I. daroval Dobřichovice řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Velmistr řádu Hynek Berka z Dubé dal na místě bývalé tvrze postavit renesanční zámek, který sloužil jako letní sídlo velmistrů.

Zámek roku 1639 vypálili Švédi. V roce 1679 byl znovu vystavěn a byla přistavěna kaple. V roce 1779 zámek opět vyhořel a byl vystavěn. Na původním renesančním základu byl přestavěn do dnešní, pozdně barokní podoby.

S dětmi za zvířátky

Po návratu z výletu se můžete s dětmi zastavit ještě v zookoutku v Malé Chuchli, který provozují Lesy České republiky v Chuchelském háji. Je to jen malá zajížďka, ale stojí za to. Mají tu zvířata z volné přírody, ale také ta, která prošla záchrannou stanicí v Jinonicích, jako například výra bez křídla nebo ochočeného krkavce.