V nepříjemné situaci se ocitli i před třemi lety, tehdy při pořádání ještě „řadových“ závodů Světového poháru. I tenkrát napínali veřejnost do posledního okamžiku, než dostaly závody zelenou.

„Letos jsem byl přesvědčený, že závody uděláme. Na rozdíl od minulých let jsem byl klidný, věřil jsem předpovědi počasí. Navíc jsme nějaký sníh měli už před Vánoci,“ uvedl manažer Zlaté lyže Jiří Hamza.

Přemluvili Capola

„Šli jsme do rizika, před týdnem tady ležely zbytky sněhu a pršelo. Přemluvili jsme pana Capola, aby deadline nahlášení závodu odložil na osmadvacátého prosince. Předpověď se celkem naplnila, ale nám pomohly hlavně poslední dva dny, kdy jsme mohli sníh vyrábět na sto procent,“ doplňuje předseda organizačního výboru Petr Honzl.

Co už se pořadatelům ale méně zamlouvá, je termín na přelomu roku. „Naší devizou byli vždycky fanoušci. Loňský ročník ukázal, že to je termín nevhodný. Přestože Bauer a spol. sbírali úspěchy, vyhrávali závody, tak jich bylo výrazně méně než obvykle,“ poukazuje na smutnou skutečnost Honzl.

„Češi jsou národ slavící, a to je znát. To se projeví hlavně na Nový rok. To jsou na programu sprinty, a na ty se v Novém Městě vždycky chodilo méně,“ přidává se Hamza.

Koukal letos chybí, nemá formu

Do čtvrtého závodu Tour de Ski by mělo nastoupit 49 žen a 63 mužů z 19 zemí.

Vysočinu bude reprezentovat pouze novoměstská závodnice Eva Skalníková. „Má za cíl posunout se v celkovém pořadí nahoru,“ říká trenér žen Vladimír Šlofar.

Tradiční účastník Zlaté lyže Martin Koukal, který pochází ze sousedního Žďáru nad Sázavou, neodcestoval už ani do Oberhofu. „Nemám formu, radši zůstanu doma,“ vzkázal už minulý týden.