Velká cena města Třebíče má za sebou zvláštní historii. Běh na 10 000 m byl založen v předposledním roce druhé světové války a do roku 1954 se na stadioně pod Kostelíčkem na okruhu měřícím necelých 280 m uskutečnil jedenáctkrát. Ročníky 1949 – 1951 vyhrál Emil Zátopek, který při svém posledním startu vytvořil časem 29:29,8 min dodnes nepřekonaný rekord závodu.

V polovině padesátých let bylo pořadatelství Velké ceny Třebíči odebráno a rozhodnutím tehdejšího vedení čs. atletiky přesunuto do Kopřivnice, kde zanikla. Obnovení mítinku provedli třebíčští atleti v r. 1994, kdy už měli k dispozici čtyřistametrovou dráhu, bohužel ještě bez tartanu.

Hned první obnovený ročník vyhrál mistr Evropy Luboš Tesáček, v následujícím roce zvítězil Alžířan Tayeb Kalloud, po něm český reprezentant Michael Nejedlý, který byl úspěšný i v r. 1998, zatímco v letech 1997, 2000 a 2001 si palmu vítězství odnesl Ukrajinec Andrej Danilov a v r. 2002 Bulhar Ivan Čotov.

V dalších letech už zahraniční hvězdy v listině vítězů nenajdeme a časy těch nejlepších, které se dlouho držely těsně nad třiceti minutami (Kalloud a Danilov se dokonce dostali pod půlhodinovou hranici) už nemívaly vždy prvotřídní kvalitu. Ale například v roce 2014 vyhrál český reprezentant Milan Kocourek časem 31:09,18 min. Jindy elita chyběla, a tak se mohli prosadit i domácí běžci. Konkrétně v loňském roce zvítězil třebíčský vytrvalec Martin Bohuslav.

Velkou cenu však nedělá jen jeden jediný závod. Mnohem větší konkurence se v posledních ročnících schází v rámcových disciplínách, které běhu na 10 km předcházejí. Letos tomu nebude jinak, a tak se zájemci o kvalitní atletiku mohou těšit na vystoupení nejlepších domácích i předních českých atletů.

Celé atletické odpoledne bude zahájeno v neděli 16. srpna ve čtrnáct hodin na Městském stadioně na ulici Manželů Curieových, hlavní závod odstartuje v šestnáct hodin

MILAN ZEIBERT