Pro tým z Mladoňovic účast na soutěži nebyla premiérou. „V předchozích letech jsme na této soutěži několikrát startovali, bohužel bez výraznějšího úspěchu. Ale letos jsme mnohaleté zkušenosti dokázali zužitkovat na sto procent. Na start jsme šli jako 31. tým startovní listiny. Náš soutěžní pokus jsme rozběhli bezchybně a časomíru jsme zastavili na hodnotě 13,91 s, na levém proudu o trochu lépe, a sice 13,71 s. Velice slušný požární útok, časy pod 14 vteřin na této soutěži nepadají moc často. Věděli jsme, že tento čas bude znamenat dobré umístění, a proto u nás propukla čistá a nefalšovaná radost jako v Naganu,“ řekl Aleš Daňhel z SDH Mladoňovice.

Běh noční Třebíčí.
Kam o víkendu? V běžeckých botách do nočních ulic

Jejich čas jim nakonec přinesl vytoužené první místo. „Nakonec nás nikdo ze soupeřů nepřekonal, a tak se náš obrovský sen se stal realitou. To, co se nám dřív zdálo jako naprosto nedosažitelné, je nyní skutečnost. Dokázali jsme porazit ty nejlepší týmy z celé ČR i SR. Pro náš tým je to obrovské zadostiučinění a úspěch,“ dodal Daňhel.

Nijak zvlášť se přitom trnavští na „Lenina“ nepřipravovali. „Tento rok jsme se rozhodli jet na soutěž bez tréninku a vlastně pořád i bez mašiny, za zapůjčení opět děkujeme klukům z Laviček,“ řekl Jakub Halouzka z SHD Trnava. Nervozita je prý moc nepřekvapila, protože jsou již sehraný tým. „Před startem je to stejné jako každý důležitý závod. Tím, že je to kolektivní sport, tak každý z nás má strach, aby si nepokazil to svoje, co má za ten útok udělat, protože ví, že tím zklame i ty ostatní kluky v týmu. Myslím si, že jiný strach není, patříme už mezi dost zkušené týmy, takže u nás nováčkovská nervozita nehrozí,“ dodal Halouzka.

I když kluci obsadili druhé místo s časem 13,98 s, oslavili jej jako kdyby byli první. „Je to pro nás úspěch, dalo by se říct, že se nám podařilo vyhrát druhé místo. Radost byla veliká, a tak jsme začali slavit už na místě tak, jak se sluší a patří,“ prozradil Kvasnička. Leninská soutěž je podle něj specifická pro každého, protože kdo tam jede, chce vyhrát, a navíc je to největší soutěž v roce.

Třetí příčku pro sebe urval mužský tým hasičů z Čikova, za čas 14,08 s. I když výsledný čas stačil až na třetí místo, levý proudař se doslova blýsknul před početným publikem. „Mišákovi se podařil strefit skvělý čas 13,45 s, což byl nejrychlejší sestřik soutěže, a navíc je to třetí nejrychlejší čas v historii Leninského závodu,“ řekl Ondřej Lukeš z SDH Čikov.

Před samotným závodem v Širokém Dole si tým vytvořil identickou dráhu u nich doma. „Můžu vám říct, že cca týden jsem si v hlavě promítal okolí Čikova, kde by se dalo trénovat. Až po nějaké době mě napadlo, že v našem JZD v Čikově by se nějaká taková plocha najít mohla, takže jsem neváhal a oslovil jsem vedoucího, pana Nevrtala, který nám vyšel vstříc. Hned ten den, jsme jeli vyměřit trať. Kromě tréninku na „nové trati“ jsme také provedli několik změn na koši a savicích, aby šla rychleji voda a vyměnili jsme 3 tipy oběžných kol,“ vysvětlil Lukeš.

Nově opravená silnice z Třebíče směrem k Jaderné elektrárně Dukovany.
Z rozšíření silnice směr Dukovany nic nebude

Po svém výkonu kluky čekaly bujaré oslavy. „Slavili jsme tak jak se sluší a patří! Spousta z nás má výpadky paměti. Když se řekne Lenin a Široký Důl, vzpomenu si na to, když jsem se asi jako 17letý kluk vyjel na tuto soutěž podívat jako divák a kolena se mi klepala, jako kdybych stál na startu, úžasná atmosféra, kterou jinde nezažijete. Takže když na takovéto soutěži „vyhrajete“ 3. místo s tím, že jste tomu opravdu dali spoustu práce, je to super pocit,“ uzavřel Lukeš.