Nad touto posádkou musí vartovat všichni svatí. Předloni přestáli hrozivě vypadající karambol na Maroko Desert challenge, kde šli několikrát přes střechu a svůj ford zdemolovali. Velkomeziříčský pilot Tomáš Ouředníček a jeho třebíčský navigátor odešli po svých. Obrovskou porci štěstí měli i v pátek v šesté etapě Dakaru v Saúdské Arábii. To se střetli s kamionem Nizozemce Martina van den Brinka, který jim prakticky zničil celý předek. „Jsme na společné lodi a hrozně ho to mrzí. Byl za námi, aby se nám omluvil, a jeho lidi pracují s námi na autě. Nabídl nám i náhradní díly,“ uvedl Ouředníček.

Ten chtěl původně letošní Dakar zabalit, ale nakonec bylo všechno jinak. „David mě přemluvil a do cíle jsme dokonce dojeli ve slušném čase,“ pousmál se Tomáš Ouředníček.

DVAKRÁT MAROKO

To měl možná v hlavě i právě zmiňovaný okamžik z Maroka, a aby toho nebylo málo, tak i v přípravě na letošní Dakar si přivezl z afrického kontinentu nepěknou vzpomínku. V době, kdy byl ve své třídě na pódiových místech, jejich Ford Phoenix se ocitl v plamenech. Češi dostali třicetihodinovou penalizaci, nicméně touha dokončit závod byla enormní. „Dosažení cílové pásky bylo pro mě velmi emocionální, byl jsem opravdu dojatý,“ přiznal tehdy Ouředníček.

Poněkud turbulentní Dakar zažívá na Arabském poloostrově i rodák z Jihlavy Martin Prokop. Ten nebude v dobrém vzpomínat zejména na pátou etapu. S navigátorem Viktorem Chytkou také zažili hororové okamžiky. „Museli jsme měnit poloosu a auto nám taky hořelo. Ztratili jsme asi sedmdesát minut,“ přiznal smutně Prokop.

Ten přitom musel oželet účast svého obvyklého navigátora Jana Tománka. Pro změnu zase za to mohla říjnová soutěž v Maroku. To je snad pro vozy z Vysočiny v poslední době pořádně zakletá destinace.

NEJTĚŽŠÍ HAVÁRIE

Češi doplatili na skrytou terénní hranu, jež nebyla označena v rozpisu. „A v prachu z aut a motorek před námi nebylo pořádně vidět. Bohužel to bylo na dlouhé rovině, takže se jelo rychle,“ uvedl Prokop, jehož ford se po nárazu desítky metrů kutálel.

Jan Tománek pak musel být převezen helikoptérou do nemocnice a tím pro něj myšlenky na letošní Dakar skončily. „Takhle těžkou nehodu jsem ještě nikdy neměl. Dakar teď vůbec není na pořadu dne. Důležité je, aby byl Jenda v pohodě. Když jsem ho při nakládání do letecké ambulance viděl naposledy, nevypadal vůbec dobře. Teď jde hlavně o něj,“ přiznal tehdy Martin Prokop.