Pořadatelé Zlaté lyže, která je třetí zastávkou třetího ročníku Tour de Ski, právě finišovali. Dokončovali navážení a úpravu 3,1 km dlouhého okruhu. Právě na něm se pojede dnešní klasická patnáctka mužů.

„Ještě přes noc tři děla stříkala na kupu sníh. Ten od rána rozvážíme na poslední pasáže tratí mimo stadion,“ informuje stručně šéf novoměstských traťařů Stanislav Buchta a vzápětí už do vysílačky svým kolegům udílí další pokyny.

Kubíky ještě spočítané nemají

Deset děl začalo chrlit sníh dopoledne na Boží hod, ta poslední skončila až včera ráno. „Kolik jsme nasněžili kubíků? Cifru po mně nechtějte, ono se to dost těžko odhaduje. To zjistíme později po odečtu vody,“ říká Buchta.

K tréninku se závodníci začali scházet krátce po poledni. „Mají k dispozici tréninkový okruh. Ten závodní dokončujeme. Zbývají poslední práce, rozestavit ploty a podobně. Seznámí se s ním zítra, půjdou do toho naostro,“ hlásí předseda organizačního výboru Petr Honzl.

Lyže, které Lukáši Bauerovi připravil jeho servisman Vít Fousek, si šel král loňského ročníku Tour hned otestovat. „Potřebuju víc kopců. Na nich bych mohl urvat co nejvíc,“ přeje si momentálně nejúspěšnější český běžec.

To tvrdí už od úvodních metrů prvních dvou závodů v Oberhofu. Těžký okruh potřebuje jako sůl, po Pražské lyži ztrácí na vedoucí švýcarskou kometu jménem Cologna minutu a šestnáct vteřin. A na Nový rok je na programu další sprint…

Pořadatelé obhájci prvenství „vyšli vstříc“ z části. „Esíčka na okruhu samozřejmě jsou, ale houpačky ne,“ pokyvuje hlavou Buchta a přidává vysvětlení: „Okruh je jen tříkilometrový.“ „Přesto to bude důležitý závod. Klasická patnáctka může rozhodnout, i loni pole nejvíc roztrhala,“ dodává Bauer.

Do stopy vyrazí jako dvaadvacátý od konce. Tedy pokud někdo před ním pokračování v Tour nezabalí. Z úplného chvostu bude všechno kontrolovat lídr Cologna.

---------------

Němec Teichmann trénink neřešil

Lehce se protáhl, prohodil pár vtípků a zdvořilostních vět s šéfem Tour de Ski Jürgem Capotem. Včera se desátý muž celkového pořadí a jeden z favoritů seriálu rozhodně neztrhal.

„Tour je dlouhá. Trénink byl na jiném okruhu než bude zítra závod. Esíčka už znám, tak co,“ mávnul rukou Axel Teichmann, dlouholetá opora německé reprezentace, a spolu s kolegou Tobiasem Angererem nasedl do nablyštěného červeného svazového auta Audi.

----------------

Rusky ztrácejí přední pozice

Pamatujete na doby Jeleny Vjalbeové, Ljubov Jegorovové či Larisy Lazutinové? Tenkrát jim mohly konkurovat snad jen Norka Bente Martinsenová či v bruslení Italka Stefania Belmondová.

Jenže potom sklapla dopingová past. Pro Jegorovovou, Lazutinovou nebo Danilovovou to znamenalo potupný konec kariéry.

Poslední ruská megastar Julija Čepalovová je po mateřské dovolené jen stínem někdejší královny bílé stopy. V krizi je i Olga Savialovová.

Letošní ruská realita? Právě zatím „nejlepší“ Savialovová je v průběžném pořadí Tour de Ski na 19. místě (ztráta 2:15,2), Olga Ročevová je na tom ještě o dvě příčky hůře, Čepalovová o dalších šest. Se ztrátou 2:46,8…

To pro ruské bossy dva měsíce před světovým šampionátem v Liberci není dobrá zpráva.

Nejen Češky s odchodem Kateřiny Neumannové vyklidily přední pozice…

----------------

Vše o Zlaté lyži najdete ZDE