Svěřenci trenéra Vladimíra Smitala po základní části figurovali na druhé pozici a díky vydařenému podzimu dokonce okupovali i první místo tabulky. Jeho tým se během druhé poloviny základní části propadl na druhou pozici, Ovšem i tak se jedná o veliký úspěch třebíčského basketbalu.


„V dlouhodobé sezoně určitě. Je to nejlepší umístění za posledních pět let. Měli jsme vynikající podzim, který byl stejný v tom, že jsme vyhrávali i na hřištích soupeřů. Jaro už bylo trošku horší, ale naším problémem je úzký kádr,“ má jasno třebíčský lodivod.


Šéf třebíčské lavičky si pochvaloval to, že se jeho družině v úvodu sezony vyhýbala zranění. „Jsme silní jenom, když jsme kompletní. V případě, že se někdo z klíčových hráčů zraní tak je to většinou na výsledku znát, neboť to nezvládneme fyzicky,“ řekl.


Postup na špici


Třebíčané na vrchol tabulky dosáhli zvládnutým domácím duelem proti Opavě, ve kterém z první příčky sesadili pozdějšího vítěze. „Nevěděli jsme, s čím přijede Opava, která byla podle předpokladu silná, ale my jsme ji přehráli a zaslouženě zvítězili,“ byl spokojen třebíčský kouč.


„Druhá polovina byla samozřejmě horší, ale i celkově se druhým místem po základní části určitě nikdo nepočítal. Je to úspěch. I když se nám už tolik nedařilo jako na začátku sezony přesto jsme hráli v pohodě celou základní část,“ shrnul třebíčský lodivod.


V nadstavbové části se Třebíčským dařilo o poznání hůře, neboť ze šesti zápasů vyhráli pouze jeden. Série pěti porážek v posledních utkáních sezony je stály druhé místo.


„Nadstavba už byla o něčem jiném, když to řeknu zjednodušeně, tak se hrál basket v létě. Navíc bylo rozhodnuto už dopředu, protože Opava chtěla postoupit a postoupila. Měla náskok, který se teoreticky dohnat dal, ale prakticky ne,“ má jasno trenér Třebíče.


„Všichni jsme to chtěli jen dohrát. Podařilo se vyhrát jen jednou. V tom prvním utkání, kdy jsme hráli doma proti Žabovřeskám, ale pět zbylých zápasů jsme prohráli. Bylo to tím, že jsme na začátku nadstavbové části nehráli kompletní. Jediné, co nás mrzí, bylo, že jsme toho soupeře, se kterým jsme hráli dvakrát doma, nedokázali porazit,“ posteskl si třebíčský kouč.


Ach, ta únava


„Nešlo to díky únavě. Hrát dvě utkání po sobě s půlhodinovou pauzou je náročné. V tom druhém jsme sice po polovině vedli, ale neustáli jsme to fyzicky,“ dodal třebíčský lodivod.


Jeho svěřenci měli na dosah druhou výhru nad vítězem soutěže. „S Opavou jsme sehráli vyrovnané utkání, když na konci, co se týče rozdílu bodů, to nevypadalo. Ta porážka nás mrzí, protože jsme prvního chtěli jako jediní v celé sezoně porazit dvakrát. nepovedlo se a tím si Opava zajistila postup,“ litoval šéf třebíčské lavičky.


Basketbalisté TJ si pro další porážku jeli do Valašského Meziříčí. „Toto utkání, kdy byl soupeř k poražení, jsme hráli oslabeni bez bratří Jančářů a prohráli jsme. Nezvládli jsme první čtvrtinu (9:32 – pozn. aut.), kdy nám soupeř odskočil, další dvě části jsme vyhráli, ale nedokázali náskok stáhnout,“ vystihl příčny porážky třebíčský kouč.


Ten si se svým týmem na palubovce lídra kalich hořkosti vypil až do dna. „V Opavě nás bylo málo a na tento zápas jsme prostě nestačili. Dopláceli jsme na úzký kádr, když nás bylo celkem sedm včetně jednoho dorostence,“ smutnil trenér Třebíče.


Aby toho nebylo málo, tak tato série porážek Třebíč stála druhé místo v tabulce.


Ztráta nebolela


„Nemrzí nás ztráta druhého místa, ale mrzí nás ta Opava, kterou jsme doma po druhé nedokázali porazit. Teoreticky nás mohly předstihnout i Žabovřesky, i když jsme je dvakrát porazili,“ zvedá varovný prst třebíčský lodivod.


Ten se po celou sezonu spoléhal na úderné trio David Vérosta a Pavel s Vladimírem Jančářovými. „Tak určitě všichni tři se na úspěchu podíleli, hlavně Pavel byl naším nejlepším střelcem,“ řekl.


„Samozřejmě s úzkým kádrem se to dobře hodnotí, protože se na tom museli podílet všichni. Není to jenom o střílení bodů, ale také o obraně,“ pokračuje Smital.


„Po celou sezonu hra pod košem ležela na dvojici Jan Milota se Zdeňkem Vyskočilem, které doplňoval střídající David Špaček,“ uzavírá hodnocení šéf třebíčské lavičky.


Příprava začíná 18. srpna, kdy se zaměří na fyzickou kondici a herní část. „Také budeme muset potrénovat střelbu, abychom to oprášili. Samozřejmě, to každý hráč má v rukou, a to se nezapomíná,“ usmívá se třebíčský kouč.