Svoboda vyhrál v Lucernu druhý běh, celkově byl pátý

Lucern, Budišov - Současnou velmi dobrou výkonnost opět prokázal budišovský překážkář Petr Svoboda. Minulý týden obsadil na mítinku ve francouzském Sotteville třetí místo, a hlavně splnil limit na světový šampionát v Pekingu, v úterý večer pak vyhrál v Lucernu běh B v čase 13,48. Za svým letošním maximem tak zaostal pouze o čtyři setinky.

16.7.2015

Petr Svoboda se může v klidu soustředit na vrchol sezony. Mistrovství světa v Pekingu si zajistil v pondělí večer v normadském městečku Sotteville.Foto: Jan Černo

Mezinárodní mítink v Lucernu byl zařazen do kategorie Evropské atletické asociace, to znamená, že vykazoval vysokou známku kvality. Tomu odpovídalo i obsazení, odchovanec třebíčské atletiky se tentokrát nedostal na startovní listinu běhu A. I když jeho nasazení vyvolalo v českém táboře nevoli.

„To je velká škoda, protože Peťan měl ve startovce sedmý nejlepší čas," posteskl si na webových stránkách své tréninkové skupiny Svobodagroup trenér Luděk Svoboda a dodal: „Peťan se v A běhu, v příznivějším větru, mohl s lepšími borci vyvézt k lepšímu výkonu."

Svoboda se přesto zdravě nahecoval a druhý běh Spitzen Athletics Luzern Meeting vyhrál v čase 13,48. Získal znovu skalp výborného Jamajčana Dwighta Thomase, i když tentokrát to bylo jen o tisíciny sekundy. Rozhodčí ještě dlouho po doběhu zkoumali cílovou fotografii.

Celkově skončil na pátém místě, v A běhu byli čtyři sprinteři rychlejší. Dominoval pak bývalý mistr světa Jason Richardson z USA v čase 13,24.

Ten využil lepších podmínek s podporou 1,1 m/s (Svoboda běžel za úplného bezvětří), na druhém místě pak skončil jeho krajan Ronnie Ash (13,36). Zajímavostí je, že Richardson bude na rozdíl od Ashe i Svobody v Pekingu chybět. Nezvládl totiž krutou americkou kvalifikaci, která byla dost možná kvalitnější, než bude finále světového šampionátu.

Třetí skončil Brit Lawrence Clarke (13,39), jenž měl před závodem horší letošní výkon než Svoboda, a rychlejší než český překážkář byl v součtu obou běhů i Barbadosan Shane Brathwaite, další ze Svobodových tradičních rivalů.

Zvláštní rozhodnutí

„Ještě jednou škoda, že nebyl Peťan v běhu A. Když jsem zjistil, že tam běžel i Japonec Takumu Furuya, který byl za 13,98 jasně poslední, tak to dost nechápu…," kroutí hlavou trenér Svoboda.

Jeho svěřenec pak v následující době bude pokračovat v závodech na domácí půdě. Nejdříve se představí v Novém Městě nad Metují (25. července) a pak o tři dny později i ve svém oblíbeném Táboře. Na jihočeské půdě mimo jiné zaběhl český rekord a loni tam splnil i limit na mistrovství Evropy.

Autor: Pavel Mikeš

16.7.2015 VSTUP DO DISKUSE

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.