Jedno čtvrté místo ženské štafety a čtyři pátá místa v individuálních disciplínách tak má na kontě česká atletika v Dauhá.


Pátá příčka Petra Svobody na 60 metrů překážek přesto vyčnívá. Vybojoval ji totiž v nejlépe obsazeném finále na této trati všech dob. Kubánec Robles dominoval za 7,34. Svoboda nezopakoval své letošní maximum 7,44, v čase 7,58 však přesto porazil olympijského vítěze z Atén, čínského překážkáře Liu Sianga.


Robles si na startu mohutně zatleskal, pak vypálil jako raketa. Zato Svoboda, vítěz třetího semifinále, od výstřelu za nejlepšími zaostával. O jednu příčku však vylepšil své umístění z letního mistrovství světa v Berlíně.


„Na medaili to chtělo osobní rekord, což oni předvedli a já ne. Stalo se, co jsem si přál – trefil jsem start. Ale pak jsem to neustál hlavou. Chtěl jsem asi víc, než na co jsem v tu chvíli měl,“ přiznal pro ČTK.


Těsně pod stupni vítězů zůstala štafeta čtvrtkařek. Finišmanka Zuzana Hejnová vytáhla kvarteto před páté Britky, a české ženy tak zopakovaly „bramborovou“ příčku z Valencie 2007.


„Máme jednoznačně radost, jednak jsme vyhrály souboj s Britkami a navíc máme super čas, o 4,5 vteřiny lepší než předloni. Vůbec jsem nečekala, že bychom se mohly takhle zlepšit,“ zářila Hejnová.


Další tři pátá místa vícebojaře Romana Šebrleho, tyčkařky Jiřiny Ptáčníkové a půlkaře Jakuba Holuši pak orámovala české vystoupení na světovém šampionátu.


Holuša nepatřil k favoritům, ale to mohla být i jeho výhoda. „Súdánci nakopnou tempo a já nemám co ztratit,“ říkal před finálovým závodem. Súdánský favorit Kaki přesně to udělal, sám pro sebe si odtáhl zlatý závod. Holuša ho prakticky celý absolvoval na 5. místě. Kdyby soupeři taktizovali, zamlouvalo by se mu to víc.


I tak dosáhl životního úspěchu, výsledek z Dauhá výrazně převyšuje titul juniorského mistra Evropy ve stýplu z roku 2007. „Je to super úspěch. Pátý na světě, navíc na této trati, co víc si přát,“ řekl pro server atletika.cz. „Je to obrovské povzbuzení pro léto.“