Mezi překážkáři na 110 m se drží v elitní desítce. A to považte, Svoboda má letos pod širým nebem pouze dva ostré starty. V úvodním kole extraligy družstev zaběhl 13,52 a pak 1. června mítink v nizozemském Hengelu. Tam skončil druhý za Britem Andy Turnerem a dosáhl času 13,44.


Tento výkon mu stačí na třetí místo v evropských a jedenácté ve světových redukovaných tabulkách. „V žebříčku sice klesl z šestého místa na současné desáté, ale i to je velmi dobré pořadí navzdory tomu, že mu žádné další body, tím, že nezávodí, přibývat nemohou,“ nechal se slyšet jeho trenér Luděk Svoboda.


Na čele žebříčku je pochopitelně světový rekordman, Kubánec Dayron Robles, za ním se seřadili Američané David Oliver, jenž kvůli zranění už zřejmě v sezoně skončil, stříbrný medailista z Pekingu a vítěz národního šampionátu David Payne, Terrence Trammell a Dexter Faulk.


Šestá a sedmá příčka patří nejlepším Evropanům, halový mistru Evropy z Turína, Francouzi Ladji Doucourému, respektive Britu Andy Turnerovi. Osmý je další Američan Ryan Wilson, devátý Shamar Sands a o desáté místo se dělí právě Petr Svoboda s Američanem Arriesem Merrittem.


Svoboda by byl v žebříčku jistě výše, ale zbrzdilo ho zranění na Memoriálu Josefa Odložila.


„Už jsem v plném tréninku, na starty na závodech však zatím netlačíme. První bych měl absolvovat až koncem července, a to buď v Londýně, Monte Carlu, či až začátkem srpna ve Stockholmu,“ tvrdí Petr Svoboda.