Po událostech posledních dní, kdy na Kladensku zemřel kvůli kolapsu srdce amatérský fotbalista a v Golčově Jeníkově další zkolaboval zřejmě kvůli vysokému tlaku, se opět rozvířila debata o tom, zda by defibrilátory neměly být povinné na sportovních utkáních.

Například hokejisté už k tomuto kroku sáhli a přístroj je nutný na zápasech dvou nejvyšších soutěží.
„Máme ho. Umístěn bude co nejblíže střídaček, aby se dal v případě nutnosti okamžitě použít. A to i při trénincích. Stát se totiž může cokoliv a pak jde o vteřiny,“ uvedl šéf marketingu Dukly Jihlava Dušan Pařil.

O něco hůře jsou na tom druholigoví fotbalisté FC Vysočina. „Máme trochu logistické problémy, neboť naše mužstva nastupují zhruba na pěti místech v okrese. Přesto ale vážně zvažujeme, že jej pořídíme,“ popsal situaci v klubu Miroslav Fuks.

Defibrilátor je ovšem podle lékářů až tím posledním řešením. Více se přiklánějí k prevenci. Vyšetřením srdce by se totiž řadě kolapsů dokázalo zabránit.

„Každý náš hráč zhruba od páté šesté třídy základní školy absolvuje před sezonou pravidelné zdravotní prohlídky. Jejich součástí jsou samozřejmě i vyšetření srdce a krevního oběhu,“ ujišťuje Fuks.

Problém je ale u amatérských sportovců. Kluby si přístroj nemohou dovolit.