Mladíka z Třeště, který běhá za klub Atletika Jihlava, porazil jen Brit Derek Kinlock v osobním rekordu 20,72, bronzovou medaili získal Ital Federico Guglielmi, také on si vylepšil osobní rekord, a to na 20,98. „Určitě to nemohlo dopadnout lépe. Sám jsem si nebyl jistý, zda to tak dopadne, ale chtěl jsem tomu dát vše a dal jsem tomu vše,“ komentoval svůj výsledek v cíli závodu Eduard Kubelík. Postupoval bez problémů, z rozběhu časem 21,10 ze čtvrtého místa a ze semifinále časem 21,11 ze druhé pozice.

Skutečnosti, že do finále dvoustovky nenastoupil držitel letošního nejlepšího evropského juniorského času a favorit na prvenství Dán Tazana Mikkel Kamanga-Dyrbak, nepřikládal vysočinský sprintér větší význam. „Já jsem to až tak nevnímal. Moc jsem neřešil ostatní,“ vracel se k závodu Eduard Kubelík.

Oproti rozběhu a semifinálového běhu se mu nadmíru vydařil závěr finálové dvoustovky. „Sám nevím, co se stalo. V rozběhu a v semifinále byla rovinka spíš můj nepřítel, ale do finále jsem se hecnul,“ dodával čerstvě stříbrný dvoustovkař z juniorského kontinentálního šampionátu.

Během utkání amerického fotbalu mezi Vysočina Gladiators a Ostrava Steelers se osmdesátiyardovým touchdownem blýskl Jan Dunovský.
To byl boj. Gladiators v urputném vyrovnaném duelu zdolali ostravské Steelers

Osmnáctiletý Eduard Kubelík získal pro českou výpravu v sobotním podvečeru druhou medaili, o tu první, rovněž stříbrnou, se postarala už ve čtvrtek večer Eliška Martínková v chůzi na deset kilometrů.

Na dvoustovce nezklamal ani druhý zástupce vysočinské atletiky, novoměstský Matouš Budig, i když zůstal za osobním rekordem 21,39 i plánem na jeho zlepšení. Ve svém rozběhu skončil časem 21,51 na postupové pozici třetí, v semifinále zaběhl v silném protivětru 21,77 a celkově tak obsadil patnácté místo.

Jana Špatná, Lucie Mejsnarová a Marie Jírů (na snímku zleva) v cíli budapešťského půlmaratonu.
Pelhřimovští běžci si dělali radost na půlmaratonu v Budapešti

Sprinterská štafeta 4x400 metrů i s Eduardem Kubelíkem a Matoušem Budigem, s nimiž stejně jako na republikovém šampionátu dospělých v červnu ve Zlíně opět běželi ústecký Armin Ntemo a kolínský Lukáš Soukal, vyhrála časem 40,54 úvodní rozběh. Ve finále si ale kvarteto ve stejném složení pohoršilo na 41,06, což stačilo na konečné šesté místo. Vítězství v rozběhu a šesté místo ve finále je v každém případě úspěchem.

Oba třebíčští překážkáři zůstali za očekáváním, jejich vystoupení skončila shodně šestými nepostupovými místy hned v rozbězích. Michal Krátký zaběhl na 400 metrů překážek ve druhém rozběhu čas 54,12, výkon Ondřeje Veselého měl hodnotu 53,55. Přitom na červnovém domácím juniorském šampionátu v Kladně si oba vytvořili osobní rekordy (Krátký 52,35, Veselý 52,47). Tyto časy by jim na postup z rozběhů s rezervou stačily.

Ve štafetě 4x400 metrů, která vypadla v rozběhu, třebíčští překážkáři nestartovali.