„Co mám na to počasí říct. Moc dobře se nejezdí. Je to extrémní," nechal se slyšet Lukáš Jelínek. Na svah na Novoměstsko si přijel zasoutěžit od Brna, konkrétně z Kuřimi. Pořadatelé Batyskaf Snow Session se s Tomášem nesetkali poprvé, své umění na části sjezdovky předváděl v minulosti již třikrát.

Velký skok

Snowboardisté měřili své síly ve dvou disciplínách. Prvním byl takzvaný jibbing, což je sjíždějí a předvádění triků na kovových překážkách a zábradlích. Druhou pak Big air neboli Velký skok, kde porotci hodnotili u každého z účastníků obtížnost, styl a efekt předvedeného triku. „Já mám raději kovy, skoky moc nemusím. To víte, úrazy, už mě to tolik neláká," poznamenal Jelínek.

To, že jsou skoky opravdu nebezpečné, nezastírá ani kuřimský sportovec. Utrpěl při nich například otevřenou zlomeninu ruky. „Dále mám vyhazovací rameno, teď začíná bolet kyčel a koleno. No, bolí to, ale když snowboarding baví, nedá se nic dělat," dodává Tomáš Jelínek. Zimnímu sportu se věnuje patnáct let.

Zhruba stejně tak dlouho stojí na prkně také jedna ze závodnic Tereza Marešová, bytem v pražských Strašnicích. Na sjezdovce v Novém Jimramově byla letos v lednu, teď v únoru se vrátila soutěžit. Počasí nejvíce komplikovalo podle jejích slov příjezd na Vysočinu. „Říkala si, za dvě hodinu tu budeme, takže je jedno, jestli za lyžováním zamíříme do Špindlerova mlýnu nebo Nového Jimramova. Cesta byla ale dost krkolomná, viděli jsme pár aut převrácených na střechách," popsala Marešová.

Na svahu si ale nový sníh pochvalovala. I přesto, že brzdil rozjezd na skoky. „Nemám prostě rychlost. Budu ráda, když skokánek přeletím do dopadu. Možná dám jednu stoosmdesátku," prozradila ještě snowboardistka.

„Takovýto závod, myslím charakterem, pamatuji deset let zpátky. Málo lidí, pohoda, žádný stres. Na druhou stranu musím připustit, že zas tolik toho neumím, abych jezdila na velké závody. Na tento jsem si však troufla," ohodnotila sama sebe. Snowboardingu se věnuje od třinácti let, rok nato začala s freestylem. Včetně pauz a zranění jezdí dvanáct let. Zranění měla podle svých slov jen jedno, ale bylo dost vážné. Zlomila si totiž páteř a nemohla celou jednu sezonu jezdit.