Stejně jako loni patří úvodní závod běhu, a sice atraktivnímu závodu v prostředí třebíčského lesoparku Hrádek.

„Nažhavte tenisky, roztočte kola a nezapomeňte na plavky," zvou organizátoři z oddílu triatlonu pod TJ Spartak Třebíč na celý pohár. Ten totiž obsahuje různé kombinace triatlonových disciplín, závodit se bude v plavání, na kole a v běhu. „Jedná se o přespolní běh v atraktivním prostředí městského parku na Hrádku, což je naprosto ideální lokalita pro závody tohoto typu," představil trasu ředitel McRAI Cupu Martin Hanáček. Vynachválit si jej loni nemohl ani Jaroslav Vítek z Batelova, který se účastnil většiny běžeckých závodů na Třebíčsku. A právě Hrádek se mu líbil. „Závod byl pěkně zorganizovaný, vyšlo počasí, byl to první slunečný jarní víkend a hlavně se běží kousek od centra města," pochvaloval si.

Trať, která se batelovskému vytrvalci tak líbila, se od loňského roku nemění. Muži běží opět tři kolečka přes Hrádek, okolo židovského hřbitova a Vodovodního rybníka, přičemž jeden okruh měří 2200 metrů. Ženy ho absolvují dvakrát, dorostenci jednou. Nebudou chybět ani tratě přímo pro děti. Těch se loni na Hrádku sešlo téměř sto, což organizátorům udělalo radost. „Věříme, že to dnes bude ještě lepší," přál si Hanáček, který se s ostatními organizátory právě na nejmladší závodníky zaměřoval už od vzniku poháru. „Všem sportům v Třebíči chybí dětská základna, takže naším cílem je sehnat děti. Pokud je nebudeme mít, tak tady dlouho nebudeme," konstatoval loni Hanáček. Proto taky mají třebíčští triatlonisté založeny tréninkové skupiny. „Sportuje v nich asi 20 dětí ve věku od 6 do 14 let. V případě opravdového zájmu není problém se k nám přidat," řekl Hanáček.

Poběží i veteráni

Třebíčský oddíl triatlonu se může chlubit kvalitní základnou. Podle Martina Hanáčka, který je sám dobrým triatlonistou, zde vyrůstají mladé naděje s velkým zápalem pro triatlon. Velké úspěchy však zdejší triatleti sbírají i mezi dospělými a veterány, Jiří Března, Milan Procházka a především Petr Mejzlík přivezli ze závodů nejednu medaili. Další budou moci přidat právě dnes. Součástí Běhu na Hrádku je totiž i Mistrovství ČR veteránů. „Byli jsme osloveni, zda může být součástí našeho poháru i MČR veteránů, a neviděli jsme v tom problém. Je to náš jediný běžecký závod, proto se mistrovství koná na Hrádku,"vysvětlil Hanáček.

Na mistrovské závody se mohou přihlásit i místní běžci přímo na místě. Malým problémem MČR je, že má jiné kategorie než samotný McRAI Cup. „Stále řešíme, jak to vyřešit," přiznal den před závodem Hanáček. Organizačně nejtěžší závod, triatlon, jeho tým ještě čeká, přesto si však příprava celého seriálu vyžádala už hodně práce. „Nejtěžší je koordinace všech oblastí, té sportovní, sponzorské, pořadatelské a spousty dalších. Kolik času jsme přípravou strávili se ale nedá přesně odhadnout, hodně využíváme internet a kamarády na úřadech, ale určitě to jsou desítky hodin času," uzavřel Hanáček.

TADEÁŠ MAHEL