Současně vypočítal, v jaké fázi jsou přípravy na velikonoční běhání městem na severním okraji havlíčkobrodského okresu. „Máme schválené dotace od Kraje Vysočina i od města, naopak otazník visí na sponzorskými dary od firem. Pokud bude rozhodnuto, že se poběží, jsme připraveni jednat se všemi obvyklými partnery, bez nichž by se zajištění běhu neobešlo,“ uvedl. Rozpočet podniku byl v posledních letech sto osmdesát tisíc korun, prostředky od města a kraje pokryly náklady ze dvou třetin.

Běh městem Jarmily Kratochvílové se v Golčově Jeníkově poprvé konal o Velikonocích roku 1985. Od čtvrtého ročníku se na startu začaly objevovat domácí vytrvalecké špičky, v devadesátých letech dostala akce díky startu zahraničních závodníků mezinárodní rozměr. V novém tisíciletí dostal běh na patnáctikilometrové trati podobu domácích vrcholných sportovních akcí, v posledních letech ho zdobili zajímaví keňští vytrvalci.

Po pětatřiceti ročnících se loni akce zadrhla, kvůli nástupu koronavirové pandemie ji pořadatelé na poslední chvíli museli zrušit. „Letos v tuto chvíli nevypadá situace o moc lépe. Obávám se, že pokud letos nepoběžíme, tak to může znamenat definitivní konec běhu,“ zamýšlel se nad ročníkem, který si ponechal číslo 36, Josef Trtík.

A dodal, že odklad ročníku o několik měsíců do druhé poloviny letošního roku, zatím organizátoři nezvažovali. „Jednak je tady tradice, která říká, že běžíme na velikonoční neděli. A pak může nastat problém s volnými termíny, které při odkladu o několik měsíců nemusí být vůbec k dispozici,“ naznačil možné nové komplikace.

Běh městem Jarmily Kratochvílové patří každoročně nejen kvalitním vytrvalcům, ale každoročně tradičně lákal i početné řady rekreačních nebo mladých sportovců. Ti se v Golčově Jeníkově jednak prezentovali na trati a kromě toho se zde mohli potkávat se samotnou Jarmilou Kratochvílovou, která pravidelně nechybí v prostoru startu a cíle závodů a stále působí ve Správní radě Nadačního fondu Běhu městem Jarmily Kratochvílové.

Posledními vítězi běhu v elitní kategorii se v roce 2019 stali Keňané Wycliffe Kipkorir Biwot a Jane Ngima Mbogová.