HMS VE VALENCII, 60 m př.

Už to, že se český sprinter dostane na tak velkou světovou akci, je velký úspěch. Podařilo se mi vyhrát rozběh, to bylo super. Jenže před šampionátem jsem si natáhl zadní stehenní sval a ten se při semifinále ozval. Asi jsem se i špatně rozcvičil, což tomu přispělo. Závod jsem doběhl na půl plynu a skončil jedenáctý.

ZLATÁ TRETRA, 110 m př.

Zvláštní závod. Cítil jsem se dobře, ale zaspal na startu. Potom ale ve mně bouchla atomovka a doběhl pátý. Splnil jsem si dva sny najednou. Běžel jsem v závodě, kde padl světový rekord (Kubánec Dayron Robles běžel za 12,87), a vyrovnal jsem český (13,48). Bláznil jsem radostí a chtěl si dát vítězné kolečko. Jenže to se nehodilo, protože po ovále kroužil Dayron.

MČR V TÁBOŘE, 110 m př.

Senzační závod. Podařilo se mi už počtvrté zaběhnout český rekord. Přitom ráno mě bolela noha a trenérovi jsem říkal, že se budu šetřit. Připadalo mi, že jdu do toho na padesát procent, a když jsem kouknul na časomíru, myslel jsem, že se stala nějaká chyba. Naštěstí nestala.

OH V PEKINGU, 110 m př.

Rozběh: Na startu jsem měl velké nervy. Úplně jsem se třásl, jak jsem chtěl uspět. Běh se mi povedl. V půlce se uvolnil, nerval jsem to, protože jsem věděl, že postoupím.

Meziběh: Ulil jsem start. Roztřásly se mi ruce a přepadl dopředu. Ten pocit se ale nedá popsat, když jsem si kontroloval druhou pozici.

Semifinále: Škrtnul jsem o třetí překážku a ztratil rytmus. Do rozběhnutého vlaku už nenaskočíš. Rval jsem to silou, ale nevyšlo to. Bylo to hrozně velké zklamání, měl jsem skoro slzy v očích.

SVĚTOVÉ FINÁLE VE STUTTGARTU, 110 m př.

Den před závodem jsem se cítil špatně, něco na mě lezlo. Vzal jsem si vitamíny, paralen a šel si lehnout. Ráno to bylo lepší, přesto jsem vynechal trénink. Na třetí překážce jsem dokonce vedl, když jsem se podíval vedle sebe na deváté, viděl jsem jen Davida Olivera. Z druhého místa jsem byl hodně šťastný.

SVOBODŮV TÝM

Trenér: Luděk Svoboda
Marketingový manažer: Pavel Pruša
Sportovní manažer: Alfonz Juck
Poradce pro výživu: Robert Změlík

KDO JE PETR SVOBODA

Narozen: 10. 10. 1984 v Třebíči

Trenér: Luděk Svoboda

Klub: PSK Olymp Praha, odbor sportu ministerstva vnitra

Největší úspěchy: účastník v roce 2006 HME v Birminghammu (SF – 60 m př.), a v roce 2004 HME v Madridu (sedmiboj – nedokončil), v roce 2007 mistr ČR na 60 a 110 m překážek, v roce 2008 čtyřikrát vytvořil český rekord na 110 m př., na OH v Pekingu skončil na 13. místě, na HMS ve Valencii na 11. místě (60 m př.), ve Světovém finále ve Stuttgartu doběhl druhý. Na mítinku ZL v Curychu byl pátý, v řadě mítinků Grand Prix a dalších významných závodů se umístil v první pětici či dokonce na stupních vítězů.

Osobní rekordy – 60 m př.: 7,63, 110 m př.: 13,29 (český rekord), desetiboj: 7123, sedmiboj: 5899, 100 m: 10,69, dálka: 764.

Cíle na rok 2009: medaile na HME v Turíně (60 m př.) a finále na MS v Berlíně (110 m př.).