Ne snad proto, že by ho zápolení v Tokiu nezajímalo, ale ohledně jeho účasti je tu ještě otazník. Byť Česko zásluhou jeho výsledků získalo jedno z míst ve startovním poli, neznamená to pro Nymburského automatickou nominaci. „To místo jsem získal pro český tým. Neznamená to, že pojedu na sto procent. Pokud bude někdo lepší, pojede on a já mohu zůstat doma,“ vysvětlil střelec, který pochází z Rytova na Pelhřimovsku a v posledních letech na klubové úrovni hájí barvy Dukly Plzeň.

Od začátku roku je sportovním profesionálem, čas na střelnici už si neubírá starostmi civilního zaměstnání. Momentálně toho využívá naplno. Věnuje se oběma disciplínám, v nichž by mohl v Tokiu zabodovat. Trénuje malorážku i vzduchovou pušku. „Momentálně se více věnuji vzduchovce, protože v ní mám nedostatky,“ ujistil, že pracuje na svých slabinách.

Stolní tenista Ondřej Květon při tréninku.
Květon skončil mezi juniorskou elitou druhý

Před terči teď tráví spoustu času. Nešetří se, střílí velké objemy. Z malorážky i vzduchové pušky. „Sice říkám, že teď trénuji víc vzduchovku, ale z hlediska počtu výstřelů je to naopak. V malorážce jsem testoval patrony na sezonu. Za poslední týden jsem jich vystřílel tisíc, což je ukrutné množství,“ prohlásil pětadvacetiletý bývalý zaměstnanec Lesů ČR.

Protiepidemiologická opatření mu i celé reprezentaci značně seškrtala kalendář mezinárodních akcí. Přesto už není tak zle, jak bylo třeba před dvěma měsíci. Nymburský má za sebou závod v polské Wroclavi. „Vzduchovka byla, nebojím se říci, bída. Malorážka byla lepší, v ní jsem byl spokojený,“ uvedl.

První den ve své momentálně silnější disciplíně vyhrál, ve druhém závodě skončil druhý. Výsledky ale nepřeceňuje. „Byly to sice mezinárodní závody, ale zúčastnily se jich jen tři národy. A jen my jsme tam měli skutečně áčkovou reprezentaci. Ostatní skládali družstva hodně z juniorů.“

Fotbalista Lukáš Masopust pochází z Božejova na Pelhřimovsku.
Masopust jako malý obdivoval Gerrarda. Teď nám trochu vypadl z oka, říká táta

Kolotoč závodů se začíná roztáčet na plné obrátky. Příští týden reprezentace míří do chorvatského Osijeku, v květnu dojde na evropský šampionát. Pak už všechno bude směřovat k letošnímu vrcholu.

Na olympiádě by Petr Nymburský mohl čistě teoreticky startovat ve třech závodech. „Variant je v tuto chvíli spousta. Pokud se budeme bavit o té ideální z mého pohledu, tak v malorážce bych střílel polohový závod na třikrát čtyřicet ran. Ve vzduchovce bych mohl startovat v závodě na šedesát ran,“ vyjmenoval.

Případný třetí start by mohl přidat v mixu. „Tady je to spíš zatím jen zbožné přání. V závodě startuje jeden muž a jedna žena. Ženy zatím mají jisté jen jedno účastnické místo. Bude se tedy nejspíš vytvářet jen jeden pár. Navíc ani není zdaleka jisté, že mě trenér do toho závodu nominuje,“ suše poznamenal.

Petr Nymburský
Pětadvacetiletý střelec začínal sportovní dráhu v černovickém klubu. Za pomoci otce, který byl na dlouhou dobu jeho trenére, to dotáhl do širší evropské špičky. To už byl členem Dukly Plzeň. Momentálně spolupracuje s olympijským šampionem Matthewem Emmonsem. V roce 2019 se dočkal zatím největšího úspěchu. Vyhrál mistrovství Evropy v malorážce.