Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nuclears letos slaví čtvrtstoletí baseballu

Třebíč - Jen málo sportovních klubů se dnes může pochlubit tím, že obsazuje soutěže ve všech věkových kategoriích. Oddíl Nuclears k nim díky neustále stoupající popularitě baseballu patří. Bez nadsázky lze říct, že centrem tohoto sportu na Vysočině je Třebíč

7.5.2009
SDÍLEJ:

Nuclears letos slaví už čtvrtstoletí organizovaného baseballu a softballu v Třebíči.Foto: archiv Nuclears

Ve městě funguje nejen samotný klub, ale také dva školní týmy, které se účastní oficiálních soutěží. Prostřednictvím kroužků se pak s různými formami této hry potkáte i na dalších základních školách. Přestože jde v našich končinách o relativně mladý sport, Nuclears letos slaví už čtvrtstoletí organizovaného baseballu a softballu v Třebíči.


„Baseball je skvělý v tom, že se dá snadno přizpůsobit jak věku hráčů, tak prostředí, ve kterém se hraje. A co je vůbec nejlepší, děti neskutečně baví. Každoročně se o tom přesvědčujeme při prezentačních akcích pro školy různých stupňů i v mateřských školkách,“ řekl místopředseda třebíčského klubu Pavel Jozek, který je zároveň členem komise pro rozvoj mládeže při České baseballové asociaci a reprezentačním trenérem kadetů.

„Stejně, jak se nám podařilo naplnit všechny baseballové kategorie, bychom chtěli v rámci klubu rozšířit i softballové týmy děvčat. Právě dnes pořádáme další z podpůrných akcí. Jarního turnaje softballu dívek na hřišti bývalé Rudé Hvězdy se účastní základní a střední školy z Třebíče a Jihlavy,“ dodal k dalšímu rozvoji členské základny Jozek.


Ještě nedávno chátrající areál bývalého fotbalového hřiště na Znojemské ulici znovu ožil poté, co jej radnice v loňském roce svěřila do užívání členům Nuclears. V lokalitě na rozhraní obytného sídliště a nákupní zóny trénují a hrají všechny mládežnické kategorie od předškolní přípravky po všechny týmy žáků, které ještě doplňuje atraktivní dívčí softball. Ostatní družstva využívají baseballový areál u rybníka Zámiš na druhém konci města.


K současnému stavu se dvěma hracími plochami a bezmála dvousetčlennou základnou vedla pětadvacet let dlouhá cesta. „Začátky oddílu spadají do první poloviny osmdesátých let, kdy parta vysokoškoláků z Třebíče studovala na VUT v Brně a v hodinách tělocviku se seznámila se softballem. Na prázdninový tábor v Opatově už odjížděla s rukavicemi, pálkou a míčkem. Od jara jsme se přihlásili do oblastního přeboru a na podzim vyhráli první zápas,“ zavzpomínal zakladatel oddílu a současný čestný předseda klubu Pavel Svoboda. Sám začínal jako hráč. V roli trenéra pak dovedl třebíčský tým žáků k mistrovskému titulu tehdejší ČSFR a jako trenér reprezentace vybojoval s výběrem čítajícím tři hráče z Třebíče stříbrné medaile na Mistrovství Evropy v Itálii.


O kvalitách přípravy v Nuclears svědčí i úspěchy dalších hráčů a odchovanců klubu. Titul mistra Evropy v žácích získal Lukáš Lazar, Pavel Jozek startoval na Mistrovství světa mužů v Nizozemí, jako trenér pak společně s hráčem Ivanem Hamžou dovezli bronzové medaile z ME kadetů. Muži Nuclears hrají dlouhodobě druhou nejvyšší soutěž a někteří z nich okusili extraligové angažmá. Letos se bude hrát Mistrovství Evropy kadetů v Brně. V reprezentačním výběru má Třebíč své zastoupení prostřednictvím Ivana Hamži, Michala Pantůčka a Lukáše Lazara. S baseballem se hráči dostávají i do exotických destinací. Loni se Ondřej Čordáš zúčastnil celosvětového setkání World Children's Baseball Fair v Japonsku a letos zamíří Ivan Hamža a Pavel Jozek do Tchajwanu na Mistrovství světa kadetů.


Klubový život ale nejsou jen tréninky, soutěže a honba za sportovními úspěchy. V Nuclears se snaží budovat týmovou sounáležitost i mimo hřiště s řadou akcí nejen pro vlastní členy. Během oslav výročí 25 let baseballu a softballu v Třebíči jsou připraveny i další akce pro veřejnost. V sobotu 9. května od 14 do 17 hodin proběhne v areálu u rybníka Zámiš Dětské odpoledne s baseballem. Dětem zde bude zdarma k dispozici velký skákací hrad se skluzavkou, trampolína a řada soutěží nejen pro nejmenší, ale i jejich rodiče. Večer si pak můžete na stejném místě užít koncert U2 Revival. Jako předkapela vystoupí v 18 hodin Sillage a hudební produkci před půlnocí uzavře skupina Noise.


„Velkou výzvou je teď pro nás možnost přebudování hřiště na Rudé Hvězdě v moderní baseballový stánek, který by svou jedinečností na Vysočině posunul Třebíč na úroveň velkých měst. Na realizaci tohoto snu se snažíme pracovat společně s radnicí, Českou baseballovou asociací a tělovýchovným svazem,“ odkryl plány klubu Jan Urbánek, jeho předseda a několikaletá opora extraligové Techniky Brno. Hřiště plné dětí ukazuje, že o budoucnost baseballu a softballu v Třebíči se pro další roky rozhodně bát nemusí.


„Zákazy televize a hraní na počítači u nás už dávno nefungují. Když chceme doma něčeho dosáhnout, stačí pohrozit, že nepůjdou na baseball,“ shodují se o svých dětech s úsměvem rodiče přihlížející tréninku. Mladší žáky Nuclears přímo v akci, soupeřící s nejtěžší konkurencí, budete moci vidět v září při finále Českého poháru v takzvaném Coach-Ballu pro děti do desíti let. Jeho pořádání bylo pro letošní rok přiděleno právě Třebíči.

ROBERT VÁVRA

7.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení