„Je mi jasné, že patnáctka je pro mě stěžejní závod,“ potvrzuje aktuálně dvaadvacátý muž průběžného pořadí běžeckého seriálu.

V Oberhofu jste se trápil s nachlazením, teď vypadáte spokojeně. Znamená to, že vaše problémy s průduškami už jsou na ústupu?
Moje zdraví má zlepšující se tendenci. Ze dne na den je to o kousek lepší, což potvrzuje i náš reprezentační lékař (Martin Koldovský – pozn. autora). Teď už můžu říct, že pokud se nestane opravdu něco převratného, tak Tour de Ski absolvuju celé. Snad mému pocitu budou odpovídat i moje výsledky.

Snažíte se nějak v tréninku dohnat manko?
Není jak. Program je velice zhuštěný, sotva zbývá čas na regeneraci. Maximálně se jdu se svým servismanem proběhnout.

Vít Fousek je ale také nachlazen. Neměl byste se mu spíš vyhýbat?
(smích) To je u něj novoměstská tradice. Nachlazený byl Fous i loni. Vyhýbat se nemusíme, když jsme na tom v podstatě stejně. Bez vzájemné komunikace to nejde, protože dobrý servis budu od něj hodně potřebovat.

Mráz, který má být, vám nevadí?
Ani ne, a jestli mým průduškám? Uvidíme. Jsem rád, že jsem přežil sprint v Praze…. (krátká odmlka) No, spíš ten pokus o sprint. Teď už by to mělo být dobrý.

Intervalová patnáctka je vaše elitní disciplína, budete tedy útočit na první místo?
(smích) Samozřejmě bych rád. Nebo aspoň na bednu, důležité ale bude, aby se mi hlavně podařilo zlikvidovat ztrátu a posunout se dopředu. Kdy jindy by to mělo být než v intervalovém závodě. Doufám, že mě vyburcuje i tradičně místní výborná atmosféra, a pomůžou mi i tratě. Ty jsou, jak už jsem se přesvědčil, jako vždycky v pořádku.

V Oberhofu jste na dálku novoměstské organizátory prosil, aby byly co nejvíce kopcovité a náročné. Jste spokojený?
Myslím, že je udělali nejtěžší, jak to šlo.

Esíčka na okruhu nechybí, ale nevešly se do něj houpačky…
Ráno jsem si tuhle vražednou kombinaci přál. Bylo mi to líto, když jsem se dozvěděl, že nebude. Teď si ale myslím, že tahle trať bude možná ještě těžší.

Před Vánoci se dokonce vyskytly hlasy, že by se patnáctka měla jet na pětikilometrovém okruhu. Kdyby to šlo, přivítal byste tuhle variantu?
Jsem rád, že se na pětce nejede. A doufám, že tohle budu tvrdit i zítra.

Patnáctka a den nato sprint? Jak přežijete silvestrovské a novoroční veselí. Nebude vám vadit hluk?
(smích) My jsme ubytovaní stranou v hotelu Horník. Ale já mám zamluvený privát (Tak to slyším poprvé - skočí mu se smíchem do řeči trenér Miroslav Petrásek).

-------------

Nebude to med, dobře namazat, říká servisman

Mrzne až praští, k tomu vysoká relativní vlhkost vzduchu. Stejné vyhlídky jsou na Vysočině i na oba závodní dny. Přesto servismanům na čele přibývají vrásky.

„Zdálo by se, že konstantní podmínky nám práci ulehčí. Ale všechno je jinak,“ povzdechne si Vít Fousek, Bauerův dvorní servisman. „Pořadatelé rozváželi sníh na tratě na poslední chvíli. Sníh není dostatečně promrzlý, takže od spodu půjde vlhkost. Povrch bude zase kvůli mrazu přimrzat. Jasný recept na mázu není. Nebude to med, dobře namazat,“ pokračuje Fousek.

Jednu jistotu však už během včerejška jeden z nepostradatelných měl. „Je jasný, že testování se protáhne dlouho do večera.“

-------------------

Petrásek chce tři do třicítky

Na starosti má reprezentaci mužů. A zatím má starosti. „Těch nemocí a zranění je až moc,“ říká Miroslav Petrásek.

Lukáš Bauer bojuje s neposlušnými průduškami, Dušan Kožíšek nestartuje kvůli zraněnému boku, benjamínka Martina Jakše skolila viróza úplně. A Martin Koukal, dvojnásobný medailista z mistrovství světa, je totálně z formy a zůstal doma.

Na dnešek připravil plány pro tři své borce. „Lukáš Bauer snad zaútočí na bednu. Jirka Magál v distančních závodech s výjimkou Oberhofu letos pokaždé bodoval a měl by být od dvacátého do třicátého místa. Milan Šperl může být ve třicítce,“ sype cíle z rukávu.

Shovívavý je u další nové tváře v nejužší reprezentaci. „Aleš Razým je hlavně sprinter, bude se šetřit na novoroční sprint,“ uzavírá Petrásek.

--------------

Vše o Zlaté lyži najdete ZDE