Šestnáctičlenná česká výprava včera odletěla do dějiště šampionátu.

„Jedeme tam uspět. Ale to jsem si myslel i před Barcelonou, takže vám neřeknu, kolik přivezeme medailí.“

Na loňském mistrovství Evropy pod otevřeným nebem v Barceloně uspěla jen oštěpařka Barbora Špotáková, která přivezla bronz.

Z letošního, halového evropského šampionátu v Paříži se chtějí Češi vracet s bohatší medailovou bilancí. O svých útocích na medaile ale nahlas mluvit nechtějí.

Největší nadějí je překážkář Petr Svoboda, lídr letošních evropských tabulek, který bude obhajovat bronz z Turína 2009. V týmu jsou také další dva medailisté z minulého halového šampionátu – senzačně stříbrná překážkářka Lucie Škrobáková a také před dvěma lety bronzový vícebojař Roman Šebrle, který je letos po dlouhé době zdravý a bude útočit na pátou medaili v řadě.

„Určitě se o tu medaili budu prát, protože letos vím, že forma není špatná a že na to mám. Ale bude to hodně těsné a někdo z těch mladých může vyletět,“ prohlásil šestatřicetiletý vícebojař, který vede letošní sedmibojařské tabulky.

Překážkář Svoboda v letošní sezoně z osmi startů ani jednou neprohrál, na své maximum ztrácí čtyři setiny. V posledních dnech ale cítí několik bolístek.
„Jsem takový rozlámaný, všechno bolí, ale to bývá dobré znamení,“ nechal se slyšet Svoboda.

Že je jasným favoritem, ho příliš nesvazuje. Loni v Barceloně byl přitom také adeptem na zlato, ale po chybě na šesté překážce skončil šestý. „Nefunguje to tak, že mám placku jistou, jen beru roli favorita jako lehké pozitivum,“ řekl.

V hale navíc závodí rád. „Je tam méně překážek, méně šancí to pokazit a hlavně tam není ta šestá překážka,“ usmíval se.

Adepty na finálová umístění jsou také Svobodova přítelkyně tyčkařka Jiřina Ptáčníková, výškař Jaroslav Bába, půlkařka Lenka Masná či běžkyně Denisa Rosolová v závodu na 400 metrů. Ta si ale v tréninku narazila po pádu kostrč. „Už se to lepší, snad se to vzpamatuje. Trochu se mi při běhu zatáhnou svaly, nemohla jsem se první čtyři kroky po startu pořádně rozběhnout,“ popsala své potíže.

Od pátku by mělo být v pařížské hale k vidění rekordních 630 sportovců (346 mužů, 284 žen) – ti byli potvrzeni ve finálních přihláškách.
Ukážou Češi svou sílu?

Vícenásobní čeští a čs. mistři Evropy

8 - Helena Fibingerová, koule (1973-74, 1977-78, 1980, 1983-85)
4 - Jarmila Kratochvílová, 400 m (1981-83) a 200 m (1984)
3 - Roman Šebrle, sedmiboj (2002, 2005, 2007)
2 - Jarmila Nygrýnová, dálka (1977-78)
- Remigius Machura, koule (1985, 1988)
- Jozef Pribilinec, chůze 5000 m (1987-88)