Coby zarytému sportovnímu rybáři se mu po letech tvrdého tréninku a účasti na nespočtu tuzemských závodů dostalo největší možné pocty.


Na světovém šampionátu v belgickém Gentu (26. - 27. července) bude totiž reprezentovat národní mužstvo. „Je to historický úspěch. Něco podobného tak mladý rybář nikdy na Vysočině nedokázal,“ upozornil Václav Maštera starší, otec nadaného mladíka.


O jeho nominaci v kategorii do 14 let se rozhodlo na nedávném republikovém šampionátu v Novém Dvoře, kde za sebou nechal i soupeře o dekádu starší.


Pozvánka na světový turnaj tak na sebe nenechala dlouho čekat. „Je to pro nás odměna za tu letitou dřinu,“ pochvaloval si Maštera starší, který je však před samotným šampionátem mírně skeptický.


„Problém je v tom, že do hlavního závodu se dostanou čtyři kluci, ten pátý je pouze náhradník. A já mám obavy, aby právě tato nevděčná role nezbyla na mého syna.“


I když na plavovlasou naději českého sportovního rybolovu zbude úloha černého Petra, podle otce a zároveň rádce to nebude tragédie. „Je to náš první zahraniční závod, syn může získat jen zkušenosti.“


Pro maximalizaci svých šancí na účast mezi kvartetem vyvolených, obdobně jako ostatní závodníci, může před vyvrcholením dvoudenního šampionátu leccos udělat.


Všechna národní mužstva totiž budou mít prostor na to, aby na kanále, kde se bude chytat, strávila dostatečně dlouhou dobu při tréninku. „Dokonce celý týden,“ poznamenal Václav Maštera starší.