Potvrdili tak loňské vítězství na mistrovství světa. Neméně významné jsou také úspěchy v jednotlivcích, kdy Gabriela Kaplanová obsadila první a Jiří Klimeš třetí místo.

„Máme radost, že se nám podařilo vyhrát na mistrovství Evropy. Vloni jsme vyhráli mistrovství světa a letos to byla pro nás velká výzva,“ hodnotí Petr Klimeš. Mistrovství Evropy v halových modelech letedel se konalo v srpnu v hale bělehradského výstaviště s modely letadel kategorie F1D. Letadla lze charakterizovat minimální váhou 1,2 gramy a těmito rozměry: rozpětí křídel 550 mm, rozpětí výškovky 450 mm a šířka křídel 200 mm.

Modely pohání speciální guma, jejíž váha při závodech nesmí překročit 0,6 gramů. Velmi křehký model se uvede do pohybu tak, že se natočí guma, kterou je potřeba přenést na model. K natáčení gumy slouží natáčedlo a momentometr, který měří, jak moc je guma natočená,“ vysvětlil Jiří Klimeš. „Po startu musíme sledovat, aby letadlo nenarazilo do stěny haly. Proto pomocí balonu naplněného heliem přesouváme model tam, kam potřebujeme, mnohdy ve výšce okolo třiceti metrů,“ dodal.

Eva Fruhwirtová