Letos se již po páté stal mistrem republiky v paradrezuře a má ambice i na olympiádu.


„S koňmi jsem začal v deseti letech, kdy jsem dostal leukémii a částečně jsem přišel o zrak. Nejdříve jsem měl poníka Moniku. Pokračoval jsem s velkými jezdeckými koňmi. Pak jsem se dozvěděl o závodech postižených a paradrezuře a začal jsem trénovat. Nyní mám už druhým rokem koně Salvádora. Ježdění se mi líbí a dává mně určitý smysl života a motivaci. Několikrát jsem se zúčastnil mistrovství světa i jiných mezinárodních kvalifikačních závodů. Bohužel, na letošní olympiádu do Číny jsem se nedostal, protože jsem nesplnil kvalifikační limit. Snad to vyjde příště,“ zhodnotil jezdec Jan Rous.


Handicapovaným jezdcům a sportovcům pomáhá občanské sdružení Stáj Honzík v Kralicích. Zaměřuje se na sportovní ježdění - paradrezuru, které se Honza Rous věnuje už osmým rokem závodně. Koně vlastní od svých deseti let.


Základ a smysl ježdění vychází z hypoterapie, rehabilitace na koni, kdy kůň jezdcům - vozíčkářům nahrazuje nohy a volný pohyb. Ježdění pomáhá rehabilitovat a uvolňovat páteř, klouby, končetiny, ale jde i o psychické vyrovnání. Ježdění je učeno pro všechny věkové kategorie, do kralické stáje chodí malé děti i dospělí z Náměšťska a Bítešťska.


„V letošním roce nám byl z USA poskytnut grant, určený na zlepšení podmínek pro paradrezuru. Zúčastnili jsme se mezinárodních závodů ve Francii, kde Honza Rous vyhrál, ukončení sezony bylo v Praze na mistrovství republiky s mezinárodní účastí, kde Honza opět vyhrál a stal se mistrem republiky 2008 v paradrezuře,“ uvedla Hana Mášová, Honzova trenérka a jednatelka občanského sdružení Stáj Honzík.


Mistrovství se konalo koncem října. Hodnotí se týmová úloha, povinná úloha a kýr. To je drezurní úloha na hudbu, jakási volná sestava, splynutí jezdce a koně s hudbou. Paradrezura jako taková je sportovní disciplina pro handicapované jezdce. Jezdí se po obdélníku 20x40 metrů, kdy po obvodu obdélníka jsou písmena, u kterých se plní úlohy. Honza má problémy zrakové, tak v písmenech stojí i lidé pomocníci, kteří mají černá trika s velkými bílými písmeny pro lepší orientaci.


Rozhodčí hodnotí přesnost provedení cviků, jak si poradí jezdec s koněm.


„Trénuji Honzíka společně s druhou trenérkou v Brně, kde se zaměřuje na spolupráci s koněm. Jsem jeho taková hlasová pomůcka. Protože mám i svého koně Rumíka, jezdíme společně na vyjížďky a trénujeme. Je to ale jen záliba při mé profesi. V příštím roce se chceme určitě opětovně zúčastnit mistrovství republiky, no a takovou metou je paralympiáda za čtyři roky v Anglii. Tam se chceme kvalifikovat,“ doplnila Hana Mášová.

MARTIN SKLENÁŘ