V Benešově našel triatlon své příznivce již v osmdesátých letech dvacátého století.

První závod, pojmenovaný Konopišťský triatlon (dlouhý a olympijský), uspořádali v roce 1984. Po několika ročnících závod zanikl a sobotní klání bylo navázáním na zaniklou tradici. Jen objemy 0,38 - 18 -4,2 km byly pouhou desetinou z původních tratí.

Lesk závodu dodala účast nedávného úspěšného reprezentanta Filipa Ospalého a legendy dlouhých triatlonů Petra Vabrouška.

Čeští softbaloví junioři a kadeti měli po celou dobu šampionátu ohromnou podporu fanoušků.
A teď chceme získat mistrovství světa mužů, plánuje Šnelly. Překvapili ho diváci

Návrat na Konopiště po mnoha letech se vydařil Petru Mejzlíkovi z oddílu triatlonu TJ Spartak Třebíč.

V devadesátých letech zde po tři roky závodil na objemech železného muže. Ovládl kategorii 60-69 let časem 1:07,54 hod., celkově skončil pětaosmdesátý. „Krásný závod, z mé strany hodně vydařený hlavně díky cyklistice, kde jsem se udržel v rychlém balíku a odjel tak soupeřům z kategorie. Byla to krásná nostalgická vzpomínka na moje začátky, kdy jsem přesně na tom místě jel jedny ze svých prvních železňáků,“ okomentoval třebíčský veterán svůj výkon.

Mezi 187 startujícími vítězil Matěj Lukeš z Plzně v čase 49:07 min.