Díky času 50,87 byl v běhu na 400 metrů překážek favoritem i pro domácí šampionát dvaadvacetiletých na prahu července v Ostravě, kam nakonec rovněž nejel, ale ruptura zadního stehenního svalu na levé noze si nakonec vyžádá delší léčbu. „Letošní sezona pro mě skončila, léčba mého zranění vyžaduje čas, chci být zdravý pro příští sezonu,“ zdůrazňuje talentovaný atlet, který v srpnu oslaví dvacáté narozeniny. Limit, který splnil na závodech ve Filadelfii, tak vlastně není k ničemu.

Ondřej Veselý má za sebou první rok na Harvardově univerzitě, která sídlí ve městě Cambridge na předměstí Bostonu. Na nejstarší americké univerzitě ho čekají ještě tři ročníky, aby se v oborech IT stal bakalářem. A má za sebou i první rok v univerzitním atletickém klubu, který při Harvardově univerzitě působí. „Závodil jsem od března, v Americe začíná sezona dřív než tady u nás,“ poukazuje na rozdíl Ondřej Veselý.

Domů do Třebíče se vrátil v červnu, kromě zážitků a sportovních úspěchů si bohužel přivezl i nepříjemné zranění. K pozitivům patří ale už zmíněný nový osobní rekord, od prvního květnového víkendu měl v kapse limit na finský kontinentální šampionát. Čas 50,87 zaběhl na univerzitním šampionátu konference Ivy ve Filadelfii, kde byl navíc členem vítězné školy. „Harvard vyhrál šampionát konference po čtyřiceti letech, byl to velký úspěch. Oslavy byly velké a emotivní,“ vypráví Ondřej Veselý.

Na domácí titul v jakékoliv mládežnické kategorii ale zatím paradoxně čeká. A počkat si musí i na „Evropu U23“, příští kontinentální šampionát se koná za dva roky v roce 2025.

Letos si naopak tak trochu nedobrovolně užívá prázdninových radovánek. „Je teplo, čas trávím u bazénu, ale chodím i běhat a jezdím na kole. Udržuji se, abych úplně ze sportovní přípravy nevypadl, ale samozřejmě mám rehabilitace,“ říká o svém aktuálním programu Ondřej Veselý. O rehabilitace se stará maminka Kateřina, která je fyzioterapeutkou.

První sezonu ve Spojených státech si Ondřej Veselý pochvaluje. Trénoval dvě až čtyři hodiny denně šestkrát v týdnu, podmínky v univerzitním klubu měl špičkové. „Na tréninkový objem jsem byl zvyklý už z Třebíče, ale rozdíl byl v zázemí. To má Harvardova univerzita opravdu špičkové. K dispozici jsme měli například halu, jako je u nás v Ostravě,“ přibližuje podmínky pro sport na předměstí Bostonu talentovaný překážkář.

V Bostonu, který je ve sportovním světě známý především díky hokeji, si pochopitelně nenechal ujít příležitost zajít na NHL. „Dostal jsem se na tři zápasy, byl to samozřejmě zážitek,“ zdůrazňuje Ondřej Veselý.

Za moře se znovu vydá koncem srpna. Pro nadcházející olympijskou sezonu, kdy ho ale nečekají žádné velké závody, má spíš výkonnostní cíle. „Na olympiádu pochopitelně nemyslím, ale chtěl bych si zlepšit osobák a připravit se na sezonu 2025,“ dodává Ondřej Veselý, který v současnosti myslí v první řadě na vyléčení svého svalového zranění.