Vedle něho si prožil křest ohněm navigátor Tomáš Kašpárek. „Pro Tomáše to byl první ostrý závod, ale zvládl ho dobře. První testy jsme jeli s rezervou, neriskoval jsem nikde. Nicméně to tempo bylo poměrně vysoké,“ uvedl v cíli Kresta.


O tempo se postaral právě dlouho skvěle jedoucí Jan Štěpánek s vozem Škoda Octavia WRC. Před předposledním sedmým testem měl dokonce k dobru tři sekundy. „Jeho nasazení bylo obrovské. Bohužel to neustál a šel ven. Nevím, co se přesně stalo, protože jel za námi. Prý šel ale přes střechu,“ pokračoval Kresta.


Kvůli Štěpánkově havárii byla sedmá zkouška zastavená a ostatním jezdcům byl přidělen náhradní čas. To už ale v závodě nepokračovali další spolufavorité, Josef Peták (Peugot 207 S2000) odstoupil v polovině závodu, Jan Černý (Subaru Impreza Sti) kvůli technické závodě vůbec neodstartoval.


S půlminutovým mankem si tak v pohodě a bez nervů dojel pro stříbro loňský vítěz Jaroslav Orsák. Dnešní závod? Maximální spokojenost. Chtěli jsme být v nabité konkurenci na bedně, a to se nám podařilo. Jelo se nám dobře, důležité bylo, že jsme výrazně nechybovali.“ Spolu s navigátorem Karlem Vajíkem se dokázali rychle oklepat z nepříjemné havárie ve Valašské rallye. „Myslím, že nehoda z Valašky nás nepoznamenala. Ona to tak úplně naše chyba nebyla.“


Svými kousky a atraktivní jízdou je proslulý slovenský showman Igor Drotár. Tentokrát přidal k efektnosti i efektivitu a s Vladem Bánocim brali bronz. „Myslím že, jsme potěšili sebe i diváky a fanoušky okolo tratě. Autu jsme moc nevěřili, ale bylo o.k. Nemohli jsme se srovnat v první polovině, a dokonce jsme dostali i penalizaci. Výkon nebyl nic moc, ale nakonec jsme spokojení.“


Totéž platí i o čtvrtém Davidu Komárkovi, který je z nedalekých Okříšek. Do kokpitu se posadil po dlouhé přestávce. „Chtěl bych absolvovat více závodů, ale já prostě nemám čas na víc než si zajet jednou za rok. Pár jezdeckých chyb tam bylo, ale jeli jsme úžasný závod,“ usmíval se v cíli zaneprázdněný podnikatel.

Horácká rallye

Absolutní pořadí: 1. Kresta, Kašpárek (Mitsubishi Lancer Evo IX) 36:57,4, 2. Orsák, Vajík (Mitsubishi Lancer Evo IX) -33,7, 3. Drotár, Bánoci (Škoda Fabia WRC, Slovensko) -49,5, 4. D. Komárek, Rojka (Škoda Octavia WRC) -1:01,0, 5. Firla, Dresler (Mitsubishi Lancer Evo VII) -1:12,2, 6. R. Odložilík, P. Odložilík (Škoda Fabia S2000).

Pořadí MČR po 1. závodě: 1. Kresta 30 bodů, 2. Orsák 24, 3. Drotár (Slovensko) 19 , 4. D. Komárek 15, 5. Firla 12 , 6. R. Odložilík 10, 7. M. Jakeš 9 , 8. Jelínek 8, 9. Sýkora 7, 10. Pantálek 6.