Možná nejkvalitnější se představí v závodu koulařů, do Pacova míří nejlepší český koulař současnosti Tomáš Staněk z USK Praha. „Koule bude v sobotu létat opravdu hodně daleko, startovat bude dalších osm koulařů, kteří vrhají náčiní přes čtrnáct a půl metru,“ doplnil informace k obsazenosti jedné z disciplín Pavel Zajíc, předseda TJ Slavoj Banes Pacov a současně ředitel sobotních závodů.

Na počátku týdne byly informace o účastnících mítinku předběžné, pořadatelé uzavřou přihlášky až den před závody.

Mistrovství světa, které začíná v americkém Eugene 15. července, na kvalitě obsazení pacovského mítinku výrazně neubralo. „Kvůli mistrovství světa se omluvil náš nejlepší současný diskař Marek Bárta a Ondřej Kopecký, který bude startovat na světovém šampionátu v desetiboji,“ zmínil dvě jména, která se v Pacově neobjeví, Pavel Zajíc.

Na druhé straně by neměla chybět nejlepší domácí koulařka Markéta Červenková z USK Praha nebo nejlepší česká diskařka současnosti Barbora Tichá z AK Škoda Plzeň. „Z Plzně by měla dorazit početná vrhačská skupina, takže by měli přijet i dvojčata Forejtovi,“ naznačil ředitel pacovských atletických závodů. Michal Forejt je letos v domácích diskařských tabulkách druhý za zmíněným Markem Bártou.

Jako velká ztráta. Jinak se ani konec aktivní hráčské kariéry dlouholetého kapitána fotbalistů Vrchoviny Lukáše Michala (v modrém) nazvat nedá.
Kopačky vyměnil za kancelář. Michal přesedlal ve Vrchovině do úplně nové role

V Pacově se objeví i dvojice kladivářů, kteří byli na vrcholu před několika lety. Lukáš Melich z pražské Dukly zde kraloval v letech 2011 až 2014. V minulé dekádě v Pacově opakovaně startovala také reprezentantka Kateřina Šafránková.

Se zajímavou motivací půjde do závodů i několik zástupců nastupující generace. Junioři budou mít v Pacově ještě šanci na splnění kvalifikačního limitu na mistrovství světa kategorie U20, které se koná začátkem srpna v kolumbijském Cali. To se týká i pacovského diskaře Víta Kotrby, který se stal v červnu juniorským mistrem republiky, nebo plzeňského koulaře Tomáše Procházky.

Historie Ceny města Pacova v hodu diskem se začala psát v roce 1957 a s delšími či kratšími přestávkami vydržela do současnosti. Nejlepší výkony zde zaznamenávali reprezentanti Imrich Bugár a Gejza Valent v osmdesátých letech minulého století. Už v roce 1977 vyhrál soutěž diskařů olympijský vítěz Ludvík Daněk, ve stejném roce závodila v Pacově koulařka Helena Fibingerová.

Kalamita - vítěz 4. ročníku Agrostroj cupu
OBRAZEM: Rozhodly penalty. Letošní ročník Agrostroj cupu ovládli hráči Kalamity

V roce 1974 se součástí mítinku stala Cena Strojobalu Pacov v hodu kladivem, která se později přejmenovala na Memoriál Blahomila Zajíce. V roce 1999 vytvořil v Pacově kladivář Vladimír Maška výkonem 81.28 stále platný český rekord.

Třetím hlavním závodem se stal v roce 2009 Memoriál Stanislava Zelenky v běhu na 400 metrů a od roku 2011 patří mezi hlavní závody ještě Velká cena firmy BANES Soběslav ve skoku dalekém.

Závody v rámci Ceny města Pacova v hodu diskem a Banes mítink s memoriály začínají na stadionu U svaté Anny v sobotu 9. července ve 14 hodin. Muže a ženy čekají tři běžecké disciplíny (stovka, čtyřstovka a patnáctistovka), dálka, koule, disk a kladivo. Pro juniory pořadatel vyhlásil vrh koulí a hod diskem a dvě disciplíny jsou určeny pro žákovské kategorie.