Především je to běžec na 110 m překážek Petr Svoboda, jenž s atletikou začal v patnácti letech v Třebíči.


Tehdy ho při Poháru rozhlasu viděl trenér Pavel Svoboda, který okamžitě poznal nebývalý talent. Pod jeho vedením se Petr Svoboda do roka dostal do mládežnické reprezentace, kde prvním velkým podnikem bylo mistrovství světa do 17 let v roce 2001.


Po pěti letech úspěšné spolupráce předal Pavel Svoboda nadějného svěřence svému jmenovci Luďku Svobodovi do Dukly Praha, odkud později oba přešli do Olympu.


Po několika ne zcela vydařených sezonách má Petr životní formu a zdá se, že se naplňuje předpověď nejlepšího slovenského překážkáře všech dob Igora Kováče, vyřčená po halovém MČR v roce 2003 v Bratislavě na adresu Pavla Svobody:


„Trenére, viete, čo máte v rukách? Tisíc rokov som nevidel takého atleta!“


Petr Svoboda letos posunul český rekord na skvělých 13,29 a mluví zatím o olympijském semifinále. Postup až do finále by byl totiž absolutní bombou, vždyť posledními Čechoslováky ve finále na 110 m překážek byli na OH v Mnichově v roce 1972 sedmý Luboš Nádeníček a osmý Július Ivan.

Rozhovro s Petrem Svobodou si přečtěte zde.


Druhé jméno bude překvapením možná i pro největší sportovní fanoušky. Začněme totiž hledáním mezi členkami prvoligového družstva atletek z druhé poloviny devadesátých let. Objevíme zde jméno, které je dnes známé ze zcela jiné disciplíny.


Jde skutečně o skifařku Mirku Knapkovou, která běhala za tehdejší TJ JE Dukovany (dnešní Spartak Třebíč) střední tratě. Do Třebíče přišla z Brna, a to na hostování spolu s ostatními členy vytrvalecké skupiny Jiřího Sequenta.


Později atletiku opustila a začala se věnovat veslování. Momentálně závodí za Slavii Praha a dosud získala dvě stříbrné medaile z mistrovství světa, zatímco na olympijských hrách v Aténách skončila na neblíbeném čtvrtém místě.

MILAN ZEIBERT