S jídlem roste chuť a atlet z Budišova na Třebíčsku si nemůže, a ani nechce, klást nízké cíle. „Chci vyhrát na halovém mistrovství Evropy v Turíně šedesátku překážek, ale šťastný budu i za jakoukoli medaili,“ říká letos druhý nejrychlejší Evropan.

Zkusme na začátek trochu filozofovat. Jaký je rozdíl mezi Petrem Svobodou na začátku roku a teď?

Okolo mé osoby je větší humbuk (smích). Musím ale zůstat sám sebou. Ono ostatně zatím ještě nebylo moc věcí, které by mě měly změnit. Sezonu jsem zakončil sice skvělým druhým místem ve Světovém atletickém finále ve Stuttgartu, ale na olympiádě jsem byl až třináctý. A podle Pekingu se také hodnotila sezona. Ale abych ještě odpověděl na otázku, začínám si věřit. Čím dál tím víc, a to je důležité.

Považujete tedy za váš největší úspěch právě Stuttgart?

Největší úspěch je to, že se pořád stupňoval. Všechno začalo na Zlaté tretře, kde jsem vyrovnal český rekord Jiřího Hudce (13,48), o pár dní později jsem ho už po Memoriálu Josefa Odložila držel sám (13,43). Na Evropském poháru jsem běžel za 13,51 a potvrdil si vyrovnanou výkonnost. Navíc, přestože jsem zaspal na startu, tak jsem porazil Holanďana Gregoryho Sedoca, který je pro mě ideální překážkář. Technikou, vystupováním a podobně. Týden na to v Lille jsem zaběhl 13,41 a to mě ještě zbrzdila kolize na osmé překážce a potom přišel další český rekord na republikovém šampionátu v Táboře (13,29 – pozn. autora). Stuttgart byl zlatou tečkou.

Umocnil ve vás právě výkon v Táboře pocit, že můžete myslet na olympijské finále?

Ano, i když jsem si říkal, jestli jsem se trochu nepřecenil. Ale já se pořád přibližoval času v Táboře a zjistil, že se mezi nejlepší osmičku probojovat dá. V hlavě jsem si procházel mítinky, kde jsem vyhrál, nebo byl druhý, třetí, čtvrtý. Hodně velkých soupeřů jsem porazil, tak proč neletět do Číny s cílem do finále?

Nakonec jste zůstal těsně za branami. Kde se podle vás stala chyba?

Zavadil jsem o překážku a ztratil rytmus. Rozjetý vlak už potom nechytneš a v překážkách to platí dvojnásob. Rval jsem to potom maximální silou, ale ztrátu jsem nedohonil. Osobně si myslím, že mi i chyběly zkušenosti. Přece jenom jsem mezi ostatními byl benjamínek. Je psychicky velmi náročné soustředit se čtyři dny po sobě na závod. Kdyby nebylo tolik běhů, věřil bych ve větší úspěch, než bylo třinácté místo.

Atmosféra ale musela být výborná.

Mrazilo v zádech. V rozběhu jsem šel společně s Číňanem Dongpeng Shim. Devadesát tisíc lidí na stadionu řvalo jako o závod. Před startem všichni ztichli, že by byl slyšet spadnout špendlík. A potom zase ten řev. Úžasný pocit, dokázalo mě to nakopnout.

Mluvili jsme o vašich úspěších. Nebyl ale jedním z těch největších, že jste vydržel celou sezonu zdravý? To u vás nebylo zvykem…

Určitě. S trenérem začínáme dělat všechno jinak. Dříve jsem trochu podceňoval rozcvičení. Každý den jsem si udělal třikrát strečink a nazdar. Takhle jednoznačně to však říci nejde, na lepší zdravotní stav má vliv více faktorů.

Třeba i vaše zlepšující se technika?

Samozřejmě. Nebudu nikdy excelentní technik, ale už to nervu tolik silou. Tím se snižuje i riziko zranění.

Čekal jste, že byste mohl udělat v tak krátké době takový výkonnostní skok?

Nečekal. Mým cílem bylo vytvořit český rekord, ale že to už přijde letos… Maximum jsem si vylepšil o pětatřicet setin.

Kdy jste vůbec začal věřit, že tahle sezona bude zlomová?

Dayron Robles (držitel světového rekordu v běhu na 110 m překážek) si před sezonou dělá rychlostní test. Postaví si pět překážek a z bloku si je zaběhne. Když má za pátou čas 7,00, tak je připravený na závody. Svou přípravu vyvěsil na internet a já jsem s trenérem (Luděk Svoboda – pozn. autora) tenhle test podle jeho receptu zkusil.

A výsledek?

Byl jsem o jednu desetinku pomalejší.

Na začátku roku znali jméno Petr Svoboda jen zasvěcení, teď už se o vás mluví nahlas. Souhlasíte s tím, že do teď jste mohl. Nyní už musíte. Jste připravený, že budete pod velkým tlakem?

Teď se už ode mě budou čekat velké výsledky, to je pravda. Já ale hlavně vyvíjím tlak sám na sebe. Další rok má dva velké vrcholy, halovou Evropu v Turíně a svět pod otevřeným nebem v Berlíně. Chci uspět na obou akcích.

V Turíně je větší šance. Předpokládám, že musíte myslet na medaili…?

V Turíně chci vyhrát šedesátku překážek, ale šťastný budu i za jakoukoli medaili. Přiznám se, že z haly mám větší strach. Jsem druhý v letošních evropských tabulkách na stodesítce. Neutkal jsem se jen s Ladji Doucourém (nejrychlejší Evropan v roce 2008 – pozn. autora), což mě mrzí, jinak jsem všechny velké soupeře porazil. Nechci, aby to znělo velikášsky, ale já nemůžu mít jiný cíl.

To musíte ale zapracovat na startech!

(smích) Vím, kam míříte. Poslední dobou to byla moje slabina. Nešly mi, a to na úkor techniky, na kterou jsem se hodně soustředil. Hala je specifická, šedesátka je úplně jiný závod než stodesítka. Musí se běžet jinak, a tomu se pochopitelně musím přizpůsobit. Tím ale Berlín neupozaďuju, oběma akcím dávám stejnou prioritu. Jen pochopitelně v hale cítím velkou šanci.

Čeká vás odlet na Kanárské ostrovy a neoblíbený tréninkový dril. Cítíte však větší chuť do tréninku?

Na Lanzarotte letíme ve čtvrtek (4. prosince, rozhovor vznikal před odletem – pozn. autora). Až budu do sebe cpát vytrvalost a velké objemy, budu kňučet. Na tom se nic nemění. Jenže na tréninky se těším, bude to bolet, ale zároveň to bude neskutečná krása. Po olympiádě jsem musel zvládnout hodně oficialit, těším se, že vypadnu z Prahy. Když je člověk nahoře, má větší chuť a motivaci.

Projevuje se to i v běžném tréninku?

Ale jo. Cítím se víc nezávislý. Mám sponzory, když se daří, víc si vydělám. A musím ještě zmínit jedno jméno, komu musím poděkovat…

Tak do toho!

Robertovi Změlíkovi. Jeho firma mi pomáhá se správnou výživou. Udělá mi rozbor krve a dodá mi, co potřebuju. Vitamíny, železo, mangan, prostě všechno.

Říkal jste, že jste sebevědomější. Zkuste na závěr popsat vaše pocity, když zakleknete vedle největších es vysokých překážek.

Proti mně to jsou hory masa a svalů. A největší z nich je Američan David Oliver. To je v současnosti jediný překážkář, který může ohrozit suverenitu Dayrona Roblese. Afroameričané zakleknou do bloků a jdou vyhrát, Evropan běloch se jde zúčastnit. To je největší rozdíl. Já musím jít taky s cílem vyhrát. Nešlo to hned, postupně. Třeba jsem se utkal s Jeffem Porterem. Taky tvrdil, že vyhraje. A já si řekl: ‚Nevyhraješ,‘ a porazil ho. Začal jsem s myšlenkami, že porazím toho a toho, postupnými krůčky. Touhle cestou šel i „bílý“ Angličan Andy Turner. Toužil jsem nad ním vyhrát a vlastně jsem se na něm vytáhl.

Článek o úspěších Petra Svobody v letošní sezóně si přečtěte v článku zde.