Devatenáctiletý svěřenec trenéra Březny si ji zaslouží nejen proto, že čtyři a půl kilometru dlouhý závod vyhrál s více než minutovým náskokem, ale hlavně proto že se při všech letošních zásadních startech umístil z Třebíčáků nejlépe.

Jakůbek doběhl při jarním krosu v Lorenzových sadech třetí, druhý skončil na desetikilometrové trati Velké ceny Třebíče a těsně pod stupni vítězů při MČR juniorů na poloviční trati obsadil třetí příčku. Všechny prvoligové starty proměnil v nejlepší letošní třebíčské výkony dosažené na dráze. Jeho čerstvé prvenství v Libušině údolí bylo dosaženo bez viditelného úsilí způsobem start – cíl s výsledným časem zaostávajícím jen o 40 vteřin za Ryglovým traťovým rekordem.
Jakůbkových 15:30 min. znamená navíc druhý nejrychlejší čas na této trati, neboť Rygl se při žádném ze svých dalších vítězství ke svému rekordu už nepřiblížil (2013: 15,47 min, 2014: 16:14 min, 2015: 15:57, 2016: 15:49 min).

Novinkami závodu bylo prodloužení tratě žen, které závodily společně s muži, a také nová trať pro kategorii dorostu a starších žáků. Ta byla vedena od hráze jezírka po cyklostezce až za Jakůbkův mlýn, aby se pak běžci a běžkyně vrátili po cestičkách v úbočí Strážné hory.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Stejně jako v závodě dospělých měla soutěž dorostenců jednoznačného favorita. Byl jím Tadeáš Janík, rovněž závodník pořádajícího oddílu, trénovaný nestorem třebíčských vytrvalců Janem Nechvátalem. Janík svou roli potvrdil, hned po startu šel do vedení a v závěrečném seběhu od železničního mostu už měl na druhého Ondřeje Grulicha třičtvrtěminutový náskok.

Libušino údolí tedy letos vidělo nejlepší domácí běžce, ale také ty, kteří závod berou tak, jak je celé roky inzerován: jako atletické loučení se sezonou. Svědčí o tom vysoký počet účastníků (174 včetně mládežnických kategorií a nesoutěžního běhu atletické školky) i účast překážkáře a skokana Martina Nováčka.

Zkušený prvoligový borec mezi vytrvalci překvapil nejen umístěním (9. mezi šestadvaceti běžci), ale i dosaženým časem (18:53 min). Kromě toho také přivedl na start několik svých žáků ze ZŠ Husova v Náměšti, kteří úspěšně konkurovali mladým atletům a triatlonistům domácího Spartaku.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Do kategorie běžců pro radost se nedobrovolně zařadil i talentovaný junior David Nezveda. Původem jemnický běžec se pod vedením Jana Nechvátala vytáhl k sedmnácté příčce ve své kategorii při nedávných Běchovicích (čas 39:45 min), po výběhu na Terůvky však špatně odbočil a trať si natáhl málem až na vzdálenost oněch desetikilometrových Běchovic.

Z výsledků 49. ročníku Běhu Libušiným údolím:

Memoriál Milana Werla - muži 4,5 km: 1. Jakůbek (Spartak Třebíč) 15:30, 2. Vrba (Studenec) 16:38, 3. Trutna (Sokol Velké Meziříčí) 16:53. Ženy – 4,5 km: 1. Blažková (Třebíč) 21:32, 2. Kaldová (Spartak Třebíč) 21:40, 3. Pátková (SDH Budišov) 22:06.
Dorostenci - 2,2 km: 1. Janík 6:59, 2. Grulich 7:43, 3. Fučík 7:48. Dorostenky - 1. Procházková 8:10, 2. T. Jonášová 8:53, 3. S. Jonášová 9:10.
Starší žáci - 2,2 km: 1. Michálek 7:50, 2. Caha 8:35. Starší žákyně 1,2 km: 1. Sázavská 5:07.
Mladší žáci - 1,2 km: 1. Trojan 3:56, 2. Mrákota 4:15, 3. Caha 4:18.
Mladší žákyně - 800 m: 1. Fučíková 2:32, 2. Dvořáková 2:34, 3. Mitisková 2:35 (všichni Spartak Třebíč).
Přípravka starší - 600 m: 1. Rousek (ZŠ Náměšť, Husova) 2:02, 2. Kratochvíl (Spartak Třebíč) 2:02, 3. Hošťálek (ZŠ Náměšť, Husova) 2:03 - 1. Teplá 1:57, 2. Jurková 2:02, 3. Staňková 2:05.
Přípravka mladší - 400 m: 1. Svoboda 1:21, 2. Pospíšil 1:22, 3. Kotačka 1:23 – 1. Coufalová 1:23, 2. Bednářová 1:24, 3. Kolmanová 1:24 (všichni Spartak Třebíč).