Ve středu se takřka po čtyřech letech dostal v běhu na 110 metrů překážek znovu pod čtrnáct sekund a splněným limitem na mistrovství Evropy, který časem 13,74 pokořil o čtyři setinky, definitivně stvrdil velký návrat po tříleté pauze zaviněné zraněním achilovky.

Jak vám zní slovní spojení limit na mistrovství Evropy?

Už jsem ho dlouho neslyšel. (smích) Přiznám se, že když jsem stál na startu, moc jsem nedoufal. Pršelo, byl jsem promrzlý a v duchu si říkal: Ať alespoň běžím důstojný čas pod čtrnáct sekund. První půlka závodu byla docela v pohodě, ve druhé jsem ale trochu ušlápl a musel jsem to srovnávat. Za šestou překážkou jsem ztratil rytmus a začal jsem cítit i tříslo, se kterým mám problém od přípravy. V cíli jsem jenom slyšel, že to mám za 13,74.

Když jste zaklekával do startovních bloků, vzpomněl jste si na Tábor v roce 2008?

(rychle skočí do řeči) Ano, tehdy jsem v Táboře zaběhl český rekord. Když jsem viděl ty klimatické podmínky, říkal jsem si, jestli mám vůbec startovat. Když jsem přijel, bylo dusno a na obloze černo a potom přišla velká průtrž mračen. Teplota šla rázem o deset stupňů dolů a začal foukat vítr. Ale já byl v Táboře, tady jsem musel prostě běžet. Řekl jsem si: ‚Špatný závod, dobrý trénink.' Doufal jsem, že mi pomůže rychlá dráha, to mě donutilo běžet. Vyplatilo se.

Co jste v tu chvíli cítil?

Neuvěřitelnou radost. První, co mi prolítlo hlavou, bylo, že to, co jsem si namlouval, nebyly lži. Vyšlo mi to, i když už tomu mnozí vůbec nevěřili. Upřímně, i já jsem si v některých chvílích nevěřil. Čekání se mi ale vyplatilo.

Bylo ale pořádně dlouhé, že?

Neumím si představit, že bych měl něco takového podstoupit znovu. Je pravda, že není tolik sportovců, kteří by se po tak dlouhé době dokázali vrátit.

Kdy to pro vás bylo nejtěžší?

Myslím, že se nedá vytáhnout jedno období, beru to jako jeden celek. Jsem ale moc rád, že se to stalo. Radikálně to změnilo můj život, vyselektovala se kolem mě spousta lidí. Teď vím, že jsou kolem mě ti, kteří mě mají rádi.

Co ještě jste zjistil?

Poznal jsem i sám sebe, je to pro mě velké životní ponaučení. Ne vždy a ne všechno je v životě hezké. Momentálně ale tady v Česku prožívám takový velký americký happy end. I když tímhle bych ho ještě nekončil. (smích)

A čím tedy? Úspěchem na mistrovství Evropy? Můžete na něj pomýšlet?

Jediné, na co si můžu dovolit pomýšlet, jsou postupné cíle. Prvním bylo vyběhnout a proběhnout cílem v jakémkoliv čase. Druhým je limit. A třetí je tajný, ale on už ho stejně trenér (Luděk Svoboda) prokecl.

Finále v Curychu?

Ano, ale mám ještě jeden, který opravdu nikomu nepovím. Nejde o umístění, ale o čas. Kdyby tohle se stalo a já ho zaběhl, můžu si říct to, co říkám v legraci na tréninku: ‚Král se vrátil.'

Cítíte ještě rezervy, když nebudeme brát v potaz nepříjemné počasí?

Myslím, že jsem tam v druhé polovině tak dvě desetiny nechal. Když nebudu prozrazovat ten svůj cíl, tak reálné je určitě běhat okolo 13,50.

Sledujete už svou konkurenci?

Soupeře sleduji díky trenérovi, dokud ale nezlepším svůj čas, tak se tím vážně zaobírat nebudu. Oni běhají 13,10, momentálně jsou někde jinde.

Trpělivě jste se pokoušel o návrat znovu a znovu. Co vám dávalo sílu?

Neuměl jsem si představit, že bych prohrál sám nad sebou. Ono se dělá, že sportovec skončí s kariérou na vrcholu s velkou medailí, jenže mě ji dali na krk v době, kdy jsem věřil, že jich budu mít víc. Tehdy jsem byl také přesvědčený, že to budu já, komu se jako prvnímu bělochovi podaří zaběhnout čas pod 13 sekund.

Je velký rozdíl mezi Petrem Svobodou, mistrem Evropy 2011, a tím, kterým jste momentálně dnes?

Je těžké hodnotit sám sebe, to by měli udělat spíš ti druzí. Dřív jsem měl všechno a mnohdy jsem se choval jako celebrita, přitom jsem na to neměl právo. Už vím, jaké je být dole, a ještě po vás lidi šlapou. Úspěchu si rozhodně budu vážit mnohem víc.