IBU Cup (dříve Evropský pohár) je s novoměstskou Vysočina Arenou v posledním desetiletí úzce spjatý. V únoru 2007 byl první biatlonovou akcí velkého formátu v Novém Městě na Moravě, od té doby bude mít dějiště na Vysočině už popáté. K tomu se tu ještě v roce 2008 odehrálo mistrovství Evropy, akce největšího světového významu pak přibyly v posledních čtyřech letech. Na vydařené mistrovství světa 2013 i Světové poháry o rok dříve a loni účastníci pěli jen chválu.

I nyní má IBU Cup pro pořadatele velký význam. Proto za každou cenu stáli o jeho pořádání, i když prosincové klimatické podmínky jeho realizaci vůbec nepřály.

„Na konci roku jsme dlouho diskutovali o našem rozhodnutí s ředitelem závodu Vlastou Jakešem. Biatlonový závod chceme uspořádat i z pohledu naší prestiže směrem ke kandidatuře na pořádání mistrovství světa i Světového poháru v příští sezoně. Potřebujeme si také připravit tratě pro závod Světového poháru v běhu na lyžích, který se uskuteční ve Vysočina Areně za dva týdny. Rovněž chceme využít nově vybudovaný zásobník sněhu," jmenoval hned několik důvodů šéf organizačního výboru IBU Cupu a prezident České biatlonové unie Jiří Hamza.

Riziko se vyplatilo, počasí se nakonec umoudřilo a podalo pomocnou ruku, a tak organizátorům spadl velký balvan ze srdce. Můžou hlásit: „Jsme připraveni."

S příchodem nového roku byla v provozu sněhová děla, na začátku týdne byla už v pohotovosti i rozvážecí technika. Plán zněl jasně: „Pokusit se připravit čtyřkilometrový okruh, který potřebujeme i na Zlatou lyži, která se uskuteční o dva týdny později," sliboval ředitel závodů Vlastimil Jakeš.

Mírné oteplení však přineslo menší komplikace, pořadatelé museli zasáhnout do skladby programu kvůli nedostatku sněhu. V Novém Městě na Moravě se uskuteční pouze sprinty. V sobotu i v neděli začnou závody žen v 10.00 a mužů ve 13.00. Původně se měly v sobotu konat vytrvalostní závody.

„Rozhodnutí padlo po dnešní obhlídce tratí. Vzhledem k současným podmínkám jsme rádi, že závody uspořádáme. Počasí nám umožnilo upravit okruhy pouze v délkách 2,5 a 3,3 kilometru," uvedl sekretář závodu Jan Skřička.