Předseda klubu Jan Urbánek si spolu s ostatními pořádně „mákl", nicméně mohl v tomto šampionátu zúročit zkušenosti z pořádání dřívějších akcí. Vždyť baseballový areál Na Hvězdě stojí už pět let, během nichž zde už pár mistrovství proběhlo. Je ale pravda, že tohle bylo trochu větší než ty ostatní.

Jak dlouho se vlastně chystá taková velká akce?

Chystali jsme ji opravdu velmi dlouho dopředu. Začali jsme už asi před dvěma lety, a to zejména proto, že jsme tehdy začali stavět baseballový stadion pro mládež. Už v té době jsme si říkali, že mistrovství žáků zde prostě chceme. Byla to poslední kategorie, která zde mistrovství ještě neměla.

Kolik se letos na organizaci mistrovství podílelo lidí?

V té nejvyšší úrovni pracovalo asi pět lidí už rok dopředu. Zde se jednalo o maily, vyřizování nejrůznějších důležitých věcí, komunikaci se svazem a evropskou baseballovou konfederací. Čím více se mistrovství blížilo, tím více se to stupňovalo. Hodně sil nás stála třeba příprava hlavního hřiště. Na mužský field se musely přivézt mobilní ploty či udělat nový povrch, prostě vše se muselo předělávat na tu dětskou kategorii. A když mistrovství začalo, pohybovalo se zde 40 lidí, kteří se na chodu šampionátu podíleli.

Všichni byli z klubu Třebíč Nuclears?

Někteří ne, měli jsme i externisty. Třeba studenty, kteří si chtěli zlepšit své jazykové schopnosti, a tak se týmům věnovali. Ti odvedli obrovský kus práce, protože se nám o týmy starali, ukazovali jim Třebíč a byli jim stále k dispozici. A pak tu byli další lidi, kteří se starali o chod mistrovství. Hrálo se na dvou hřištích, přičemž na každém hřišti byla četa určená na údržbu. Dále tu byl komentátor, lidé, kteří dělali nástupy, a tak dále. Oproti dřívějšku bylo vše dvojnásob. Zatímco dříve nás bylo dvacet, letos už to bylo čtyřicet lidí.

Jak se mistrovství v Třebíči líbilo cizím funkcionářům?

Oni věděli, kam ten šampionát dávají. Tomu předcházely i schůzky předtím, kde říkali: „Třebíč je v pohodě, ta to dá." Prvně, když se zde hrála nějaká mistrovství, jezdili sem třeba rok předem na kontroly. Letos se zde první technický komisař objevil těsně před zahájením. Prošel si hřiště a prohlásil: „Velmi dobrá práce, jsem spokojen."

A ohlasy od jednotlivých týmů?

Bylo hodně příjemné, když zde byly baseballové země, jako je Francie, Německo či Rusko, a skládaly nám poklonu. Vše bylo podle nich perfektní, jak areál, tak organizace mistrovství. To pro nás byla obrovská odměna. A je pravda, že když někteří odcházeli, říkali: „Doufáme, že se sem ještě vrátíme." Pak tady byli kluci třeba z Polska nebo Ukrajiny. Ti byli jako v Jiříkově vidění. Tam prostě mají placatou písečnou plochu a na ní hrajou. Sem přijeli na trávu a do areálu, kde je funkční zázemí třeba včetně sprch. To nám fakt záviděli a říkali, ať si toho vážíme.

Co říkáte na návštěvnost? Kolik vůbec přišlo lidí?

To těžko dovedu odhadnout. My jsme totiž po školách rozdali vstupenky, takže sem zdarma chodily děti ze základek. Ale když spočítám jen účastníky, kterých bylo 250 a kteří zde občas na některé zápasy zůstávali, a když si uvědomíme, že rodiče dětí sem přijeli fandit, můžeme říct, že denně sem přišlo kolem pětistovky diváků.

Vy jste první velkou akci pořádali asi před pěti lety, tuším, že šampionát kadetů.

Ano. Když jsme stavěli tento stadion, říkali jsme si tenkrát, že by bylo pěkné mít zde nějakou pěknou akci. Vyšlo nám tohle mistrovství Evropy kadetů do 15 let a tenkrát jsme vůbec nevěděli, do čeho jdeme, co vše to obnáší a jaký to bude mít ohlas. Ale jak byla Hvězda tehdy úplně nová, překvapilo nás, že sem přišlo poměrně dost diváků, kteří byli zvědavi, co zde je nového. A najednou ty další roky se to bralo jako samozřejmost, lidé věděli, že baseballisti dokážou mistrovství uspořádat. Od té doby jsme zvládli všechny kategorie.

Jak se za tu dobu změnila propagace? Všiml jsem si, že teď lidé hodně sledovali jak internet, tak Facebook. Jak moc se pro vás za těch pět let změnilo PR?

Já jsem byl vůči facebooku dříve dost skeptický. Když jsem ovšem zjistil, jaká je to informační lavina, tak mě to taky pohltilo. Přímo v klubu máme různé skupiny, na které dáváme informace pro různé věkové kategorie.

A co můžeme čekat příště? Chystáte už něco?

V hlavě určitě nějaký záměr máme, ale nerad bych prozrazoval něco, co nemusí být pravda. Ale Hvězda vždycky něco městu přinese. Nicméně chce to nyní odstup, dělat dvě akce za sebou není úplně nejlepší. Chceme tyto velké akce uspořádat v odpovídající kvalitě a přece jen je děláme v několika lidech. Jako organizátoři se potřebujeme nadechnout a odpočinout. Naším hlavním cílem na příští sezonu tedy je postup chlapů do extraligy, o který bojujeme už několik let. Nyní nám dorostli junioři, kteří na to mají.

Milan Krčmář