Plavec jihlavského oddílu JPK Axis Tomáš Fučík splnil limit na 200 metrů polohově a časem 2:03,57 si vytvořil osobní rekord.


S jídlem roste chuť, Fučík touží po zlomení letitého českého rekordu 2:03,07. „Je to můj cíl, když ho zlomím, budu spokojený,“ říká třiadvacetiletý reprezentant, který ve skrytu duše doufá v postup z rozplaveb do semifinále.


Jeho největší den v životě přijde 13. srpna, ale premiéru pod pěti olympijskými kruhy okusí již o tři dny dříve. To se představí na znakařské stovce. „Tady si nic neslibuju, důležité bude sžít se s bazénem a olympijskou atmosférou.“


Pro řadu sportovců je účast na olympijských hrách splněný sen. Jak to bylo u vás před začátkem této sezony, stále ještě sen, nebo cíl?
Olympiáda je skutečně pro sportovce splněný sen. A jak to bylo u mě na jaře? Pořád stále více sen.


Kdy jste začal věřit, že to vyjde?
Při Velké ceně Ostravy (17. až 18. května – pozn. autora), což byl vlastně můj první kontrolní závod. Poprvé jsem šel do něj připravený, neabsolvoval jsem ho z plného tréninku. Byl z toho slušný čas, tak jsem uvěřil, že by to mohlo klapnout. V tom jsem se utvrdil v Portu, kde jsem plaval podobně,stáhnul jsem dalších osm setin.

A potom přišel den D v Barceloně…
Ještě před tím jsme byli na soustředění v Callele, což je nedaleko Barcelony. Dostal jsem se do pohody, ladil techniku a čerpal síly. Po příjezdu do Barcelony jsem si osahal bazén a další den začínaly závody. Měl jsem skvělý pocit, v podstatě jsem neměl důvod nevěřit, že by to nemělo vyjít.


Co kdyby útok na limit ve Španělsku nevyšel?
Já jsem se speciálně připravoval do Barcelony. Kdybych tam limit nedal, tak bych tu dobrou pohodu ztratil a dost možná bych se do Pekingu nedostal.


Nebylo by předčasné takhle negativně myslet? Vždyť jste měl potom ještě dvě možnosti!?
To ano, závod v Praze a mistrovství republiky. Jenže já mám na velkých závodech větší motivaci jak doma, kde není taková konkurence.


Měl jste na závod sestavený plán, nebo jste plaval, co to dá?
Vycházeli jsme z času z univerziády v Bangkoku, kde jsem si vytvořil osobní rekord, a z Ostravy. Dospěli jsme k tomu, že úkolem je zrychlit první stovku. To se podařilo a přidal jsem i bonus, tu druhou jsem zrychlil skoro o osm desetin.


Počítal jste už, kam by vás mohl vynést čas 2:03,57?
Nestačil by zřejmě asi ani na semifinále. To bych se musel tak o vteřinu zlepšit, konkurence je veliká.


Kde tu vteřinu srazíte?
(smích) Snažím se pracovat na obrátkách a na přechodech z jednoho stylu na druhý, abych ji někde vyhrabal.


Který styl je podle vás klíčový?
Já se snažím získat na prsách a začátku kraulu. Prsa jsou nejpomalejším stylem, na nich se dá hodně získat, ale i ztratit. Proto se do nich snažím vrazit, co jde.


Vy jste původně plaval znak, vyzkoušíte si ho i v Pekingu, to jste mě překvapil!
To sice ano, proto je pro mě důležité, abych právě po znaku nebyl moc unavený.


Kde hledat favority vaší disciplíny 200 metrů polohově?
Jednoznačně Američané, Michael Phelps a Ryan Lochte

.
Co další plavecká velmoc, Australané?
Na medaili žádný z nich určitě nedosáhne. Phelps plave někde okolo 1:54,80, Lochte 1:55,00. Těmhle dvěma nebude konkurovat nikdo. Mým osobním typem je, že třetí skončí Maďar Laszlo Cseh, který je schopen dát dvoustovku za 1:57,00. Na finále na mistrovství světa v Melbourne stačilo 2:01, teď bude asi potřeba čas stlačit pod dvě minuty. To ale dokáže na světě jen hrstka plavců.


Myslíte, že se dá čekat nový světový rekord?
Jsem přesvědčený, že na devětadevadesát procent padne.


Bude finále dramatické?
Jen mezi Američany. Jenže Lochte čtvrt hodiny před tím poplave finále na dvoustovku znak, kde drží světový rekord. Takže to Phelpsovi usnadní.


Jedním ze žhavých témat je, zda Michael Phelps překoná rekord Marka Spitze z olympiády v Mnichově z roku 1972, kde získal sedm zlatých. Co na to říkáte vy?
Michael bude startovat v pěti individuálních startech a třech štafetách. Získat osm zlatých medailí bude pro něj hodně těžké. Reálné to je, klíčové pro něj bude vyhrát dlouhou polohovku nad Lochtem, a hlavně stovku motýla. To je totiž jediná disciplína, v níž nedrží světový rekord, a v Pekingu ji poplave.


Nemáte obavy z aklimatizace?
Začne už čtrnáct dní před startem. Nejdříve v Hongkongu (Fučík tam odletěl minulou sobotu – pozn. autora). Mám to vyzkoušené z loňska v Bangkoku, časový posun je stejný, šest hodin. Tak za pět dní by to mělo být v pohodě. Loni v Melbourne to bylo horší, aklimatizace trvala deset dní.


Říká se, že časový posun dopředu je náročnější než dozadu. Souhlasíte?
Nemůžu posoudit, protože v Americe jsem ještě nikdy nebyl. Pravda ale je, že všichni to říkají.


Dalším aktuálním tématem je smog…
Co vím, tak plavecký bazén je krytý. Pro nás plavce by to nemělo znamenat nic zvláštního. Když jde člověk závodit, musí se vyrovnat se vším. Podmínky budou stejné. Při fasování věcí jsem si však všiml, že součástí výbavy je i rouška.


Co čínská kuchyně?
V olympijské vesnici snad bude český kuchař. Ale co bude v Hongkongu, to je jedna velká otázka. Na druhou stranu, já když mám hlad, tak sním skoro všechno. Nevidím v tom problém.


Užijete si slavnostního zahájení?
Rád bych ho viděl.

Plavecké soutěže začínají devátého srpna, další den plavete stovku znak, o další tři dny později polohovku na dvě stě metrů. Budete mít svou účast brzy za sebou, plánujete podívat se na jiné sporty?
Přesně tak. Volný čas budu mít až po polohovce a v Číně zůstáváme až do třiadvacátého srpna. Rád bych navštívil co nejvíce sportů. Určitě si zajdu na atletiku, ale půjdu podpořit i ostatní kolegy.

Těšíte se do olympijské vesnice a na život v ní?
Myslím, že to bude fungovat podobně jako loni na univerziádě. Nemám s takovýmhle kosmopolitním životem problém. Poznám spoustu nových lidí a doufám, že bude ve vesnici vládnout dobrá atmosféra.


200 metrů polohově Tomáš Fučíka

Motýlek
Základem a jediným úkolem je rozjet to rychle a na padesáti metrech otáčet zadarmo, s co nejmenším úsilím. Jak delfín vyčerpá, je někde něco špatně.


Znak
Je nutné se dostat do tempa během prvních pěti záběrů a ve druhé pětadvacítce ho ještě vystupňovat. Pořád ale platí, že po stovce by plavec neměl být moc vyčerpaný.


Prsa
Tady se láme chleba. Já osobně plavu tak, že do prsou dám veškeré zbytky sil. Důležité je dobře na kraula obrátit a na vůli to dojet.


Kraul
To už je od prvních metrů strašná bolest. Jde o to vyždímat se a najít z nějaké rezervy další síly. Záleží dost, jestli člověk plave sám, nebo má s někým kontakt. Mně to osobně pomáhá, víc se vyhecuju. Ale bolest je to velká.

Kdo je Tomáš Fučík

Narozen: 23. 5. 1985 v Třebíči
Bydliště: Stařeč u Třebíče
Klub: JPK Axis Jihlava
Největší úspěchy: 10. místo na 100 m polohově na ME v Helsinkách (2006) a Debrecenu (2007), splněný limit na 200 m polohově na OH v Pekingu (2:03,57). Držitel pěti českých rekordů - krátký bazén, 50 m znak: 25,14, 100 m znak: 54,05, 100 m polohově: 54,90. Dlouhý bazén, 50 m znak: 26,73, 100 m znak: 56,54.