Největší šance na medaili má Eduard Kubelík (Atletika Jihlava), jehož čeká start v běhu na 100 metrů i na oblíbenější dvoustovce. „V posledních závodech jsem své výsledky pořád zlepšoval, doufám, že to bude platit i na mistrovství republiky,“ poznamenal Eduard Kubelík, který v úterý přebíral ocenění Talent Vysočiny v oblasti sportu.

Na obou sprintech je v letošních domácích tabulkách třetí. Větší šance na medaili vidí na dvoustovce, na níž má větší úspěchy. Loni vezl stříbrnou medaili z juniorského mistrovství Evropy dvacetiletých v Tallinnu za čas 20.82, který zůstává kariérním maximem Eduarda Kubelíka. Letos běžel dvoustovku za 20.98. „Jasným favoritem na dvoustovce je Jan Jirka, o další pořadí bych se chtěl poprat hlavně s Tomášem Němejcem. Chtěl bych se vracet s plackou,“ poukázal na důležitá jména na delším ze sprintů i na své medailové ambice.

Na stovce se jihlavský sprintér dostal letos na 10.60, osobní rekord má o devět setin sekundy lepší. „Čekám, že stovka bude hodně vyrovnaná, tam se může stát cokoliv,“ odhadl devatenáctiletý Eduard Kubelík. Favoritem číslo jedna na nejkratším sprintu je s letošním časem 10.35 zkušený Zdeněk Stromšík, jehož osobní rekord má hodnotu 10.16.

Pořádný průvan zažívají krajské fotbalové soutěže na Vysočině. Kvůli tomu, že řada klubů se rozhodla jít hrát nižší soutěž, došlo k velké řadě změn.
Velké rošády. Krajské fotbalové soutěže zažívají po sezoně pořádné zemětřesení

Oba sprinty čekají také čtyřiadvacetiletého Daniela Kincla (Spartak Třebíč). Ten má větší šanci na úspěch na stovce, kde s letošním časem 10.90 figuruje ve druhé desítce domácího žebříčku. V běhu na dvě stě metrů ho najdeme až ve třetí desítce, zatím letos běžel za 22.18.

Také druhý vážný adept na umístění mezi elitou reprezentuje jihlavskou Atletiku. Dvaadvacetiletý tyčkař Jan Švec si před necelými dvěma týdny vylepšil kariérní maximum na 5.12, čímž se posunul na sedmou příčku letošních tabulek. „Věřím, že mohu skočit ještě výš. Mám natrénováno, cítím slušnou formu, výsledek na republice by mohl být pěkný,“ pronesl Jan Švec. O titul budou bojovat nejspíš Dan Bárta a Matěj Ščerba, kteří letos překonali shodně 5.52. S nejlepším osobním výkonem, který má hodnotu 5.83, se v tyčkařském sektoru představí Jan Kudlička.

Z podobné výchozí pozice jako Jan Švec vstoupí do mistrovských bojů sedmnáctiletý výškař Tomáš Neufuss. Před týdnem si vylepšil osobní rekord na 2.06, čímž se posunul na osmé místo tabulek. Na medailové umístění myslet nemůže, nejlepší (Marek Bahník a Jan Štefela) skočili letos 2.24, ale na první desítku a další výkonnostní posun nejspíš ano.

O finále by mohli běžet oba třebíčští překážkáři, osmnáctiletý Ondřej Veselý a devatenáctiletý Michal Krátký. Ondřej Veselý běžel 400 metrů překážek před týdnem na mládežnickém republikovém šampionátu letos poprvé, a hned za 52.74. Michal Krátký stále posouvá letošní maximum, naposledy zaběhl čas 53.04. Oba třebíčské mladíky letos na jaře brzdily zdravotní problémy, ale v Hodoníně by už měli být v dobré formě. Favoritem na titul je s výkonem 49.63 Vít Müller.

Bez přehánění se dá říci, že podobnou radost, jakou mají na tomto snímku ze vstřelené branky, by měli fotbalisté Vrchoviny z toho, pokud by měli vlastní umělou trávu.
Umělá tráva? Fotbalisté v Novém Městě se jí zřejmě v dohledné době nedočkají

Ženy posílá na mistrovství republiky pouze Slavoj Banes Pacov, ale tu nejlepší mezi přihlášenými nenajdeme. Nejvšestranější česká atletka a reprezentantka Dorota Skřivanová dala přednost přípravě na letní mezinárodní vrcholy sezony.

Dvě pacovské diskařky budou v Hodoníně sbírat zkušenosti a třeba dál zlepšovat osobní rekordy. Lépe je na tom patnáctiletá Lucie Kozojedová, jejíž kariérní maximum má hodnotu 42.42. S výkonem 41.77 jen nepatrně zaostává třiadvacetiletá Michaela Kovandová. Jasnou jedničkou v diskařském sektoru bude díky výkonu 56.07 Barbora Tichá.

S podobnými ambicemi jako diskařky se na 400 metrů překážek představí osmnáctiletá Sára Říhová. Před týdnem si vylepšila osobní rekord na 63.71. V Hodoníně může pomýšlet na další zlepšení, ale na postup mezi nejlepší nikoliv. Favoritka Nikoleta Jíchová půjde do bojů s časem 53.73.