Policie zatím zaznamenala na parkovišti automobilů jednu nehodu, při níž nebyl nikdo zraněn. Před začátkem závodů se na příjezdových silnicích tvořily i několik kilometrů dlouhé kolony aut, řekl mluvčí policie Martin Dušek. Po ukončení programu se hlavní vlna aut rozjížděla asi dvě hodiny. "Proběhlo to bez narušení pořádku, ani jsme neřešili žádnou majetkovou trestnou činnost," uvedl Dušek ve 21:00.

Pořadatelé počítají s účastí kolem 30.000 diváků i ve zbývajících dvou závodních dnech. Vstupenky na stadion jsou vyprodané.

Odstavná parkoviště v pátek zaplnily řádově 4000 vozů. Nehoda se stala odpoledne na parkovišti vytvořeném na zamrzlé louce nad nemocnicí. Ve svažitém místě se samovolně rozjelo odstavené auto a poškodilo další asi čtyři vozidla v řadě před sebou. Na stadionu policie pomohla najít otce šestiletému chlapci, který se ztratil.

Pěšky musejí diváci jít ke stadionu Vysočina Arena asi dva kilometry po silnici na Vlachovice, která je teď pro běžný provoz uzavřena. V pátek mezi nimi vládla dobrá nálada, byly vidět vlajky, zvonce i různé hrkačky. Nechyběli místní patrioti. "Je to úplně super, spousta cizinců. Teď jsem právě vzpomínal, že od Zlaté lyže se to hodně proměnilo, je vidět, že se tu hodně investovalo," řekl Libor Homolka z Nového Města na Moravě. U vstupu na stadion se tvořily jen kratší fronty. Další diváci využili možnosti volného přístupu k tratím.

Na bezpečnost a pořádek během třídenního šampionátu dohlíží kolem 80 policistů. Sledují plynulost dopravy. "Naším dalším úkolem pak bude zabránit kriminalitě, to znamená, aby nedocházelo k vykrádání vozidel, krádeži vozidel, ke kapesním krádežím, případně další drobné trestné činnosti," řekl novinářům krajský policejní ředitel Radek Malíř.

Nasazeny jsou pěší i motorizované policejní hlídky, které jsou s nepřetržitě fungujícím řídicím štábem vytvořeným na oddělení policie v Novém Městě na Moravě propojeny systémem GPS. Dopravním hlídkám pomáhá s usměrňováním provozu deset mobilních proměnných tabulí. Na obrazovkách v řídicím štábu policisté také sledují výstupy ze 43 kamer ve městě i ve Vysočina Areně.

Podrobný program závodů, jízdní řády a pokyny pořadatelů jsou na www.vysocina-arena.cz.