I tak však zaznamenal životní úspěch, na druhém místě v závodě Grand Tour ještě neskončil. Mezi nejlepšími třemi na jednom ze závodů Grand Tour byl naposledy z českých cyklistů Leopold König před třemi lety na Vueltě. Etapa byla oproti původnímu itineráři zkrácena zhruba o 30 kilometrů, aby se trasa vyhnula zasněženému průsmyku Gavia, kde bylo nebezpečí lavin.

Hirt ze skupiny uprchlíků svými nástupy postupně setřásl všechny slavné soupeře, udržel se ho jen lídr vrchařské soutěže Ciccone, jenž v dešti a mlze vyjel na vrchol jako první. V závěrečných 27 km do cíle vytvořil Hirt s Cicconem dvojici, u níž bylo jasné, že se utká o etapové vítězství. Český cyklista nechtěl zřejmě podle pokynů svých šéfů z Astany italskému cyklistovi střídat, což Ciccone nesl nelibě a dokonce si povolal týmový vůz své stáje Trek-Segafredo, aby Hirtovi "domluvili".

Hirt se ale na čele přece jen několikrát objevil, v závěrečném spurtu chtěl využít pro útok zadní pozice, ale Ital byl na tom rychlostně podstatně lépe českého cyklistu porazil. Třetí dojel do cíle s odstupem 1:20 minuty Ital Fausto Masnada a o 21 sekund později dorazila skupina favoritů v čele s Vincenzem Nibalim.

"Je to další skvělý výsledek pro naši stáj. V neděli totiž vyhrál etapu Dario Cataldo," radoval se sportovní ředitel Astany Stefano Zanini, který si pochvaluje i to, že na přední místa útočí Miguel Angel Lopez.

Hirt se v průběžném pořadí posunul o tři místa na 28. pozici. Giro d'Italia končí v neděli ve Veroně.

Giro d'Italia - 16. etapa Lovere - Ponte di Legno (194 km): 1. Ciccone (It./Trek-Segafredo 5:36:24, 2. Hirt (ČR/Astana) stejný čas, 3. Masnada (It./Androni Giocattoli-Sidermec) -1:20, 4. Nibali (It./Bahrajn-Merida), 5. Carthy (Brit./EF Education First), 6. Carapaz (Ekv./Movistar), …114. Černý (ČR/CCC) -31:13.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz 70:02:05, 2. Nibali -1:47, 3. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -2:09, 4. Landa -3:15, 5. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -5:00, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -5:40,…28. Hirt -45:43, 116. Černý -3:10:04.