„O Velikonocích se pokusím přeběhnout celou Českou republiku z nejzápadnějšího do nejvýchodnějšího bodu v délce přes 640 kilometrů,“ ohlásil nedávno.

Svůj předchozí běžecký rekord 402 kilometrů tak v případě úspěchu zlepší o úctyhodných zhruba 240 kilometrů. „Vybíhat budu ve středu 28. března v devět hodin ráno a dobíhat snad už v neděli 1. dubna někdy večer,“ doplnil. Start bude v Krásné v nejzápadnějším bodě Česka, cíl v Jistebné, nejvýchodnějším místě republiky. Proběhne Karlovy Vary, Prahu, Pardubice i Olomouc.

Odhadovaný čas běhu je 100 a 120 hodin, tedy čtyři až pět dní. Žádné velké přestávky, maximálně chvíle spánku, tak hodinka na matraci v doprovodném autě. A pak „nezbytné věci“, které prostě za běhu vykonat nelze.

Místo Poděbrad přes Kolín

Aktuálně lehce měnil trasu, rozhodl se, že vynechá Poděbrady a vezme to přes Kolín.

Dosud se Dvořákovi podařilo naši zemi přeběhnout od jihu na sever. Krize přišly a on je zvládl.

„I tady krize přijdou. S první počítám někde u Rakovníka. Jak jsem se díval, počasí bude nic moc, toho se trochu bojím,“ poznamenal.

Nový kruhový objezd je u katastrálního úřadu v ulici Bedřicha Václavka.
V Třebíči je nový kruhový objezd. Někteří řidiči reagují zmateně

Zjistil si, že známý česky ultramaratonec Miloš Škorpil uběhl trasu z Aše do Hodonína. To je méně, než chce zdolat Dvořák. „A taky mám povědomí, že někteří běhají opravdu dlouhé trasy, ale nikde to nesdílejí, takže vlastně nezveřejní. Nemám tak přesný přehled, jestli udělám rekord,“ podotkl Štěpán Dvořák. Pokusí se běžet pomaleji, než je navyklý, tedy méně, než oblíbených devět kilometrů v hodině. Aby tělo stíhalo regenerovat.

On-line informace budou na facebooku

Akce je otevřená všem. „Kdokoli se může jakkoli zúčastnit. Buď jen sledovat přes internet, nebo třeba kousek běžet, doprovázet mě na kole nebo navštívit autem. Pokud se nacházíte poblíž naplánované trasy, máte výjimečnou šanci se zúčastnit a podpořit mě v překonání mé další ultramaratonské výzvy,“ už zveřejnil na svém facebookovém profilu. Tam taky bude možné průběh jeho výkonu sledovat on-line.

Zajímavé je, že nejde o žádnou komerční akci. Štěpán Dvořák prostě poběží sám za sebe. Protože běh je jeho vášeň a překonávat sebe sama už k jeho povaze patří.

Křest knihy Milana Krčmáře v Městské knihovně v Třebíči.
OBRAZEM: Křtilo se Zonkou. V sále bylo plno