Poslední smeč Anastasije Kravčenokové zamířil do autu a česká radost mohl propuknout. Český pár Kristýna Kolocová – Michala Kvapilová se stal vítězem turnaje evropského okruhu CEV v plážovém volejbale. Na centrkurtu v pelhřimovském areálu Beachwell v prvním setu byly Češky jasně lepší ve všech herních činnostech, v tom druhém z mladých Lotyšek opadla nervozita a rozhodla až větší zkušenost nasazených trojek.

„I tak to byl pro nás úžasný turnaj. Nezapomeňte, že jsme se dostaly do finále až z kvalifikace,“ připomněla Tina Graudinová za lotyšský pár, jehož dosavadním největším úspěchem byl titul na ME do 20 let před dvěma roky.

„Pro nás turnaj nezačal dobře. Mladé Rusky (patnáctiletá Bocharovová a sedmnáctiletá Voroninová – pozn. autora) nás překvapily, ale my jsme je měly porazit. Dostaly jsme za vyučenou a pak se odrazily k lepším výkonům. Ty pak vygradovaly v semifinále i finále,“ pochvalovala si Michala Kvapilová, která ve finále opanoval dění nad sítí.

„Holky poslední dva měsíce hrozně moc tvrdě pracovaly, pořád se zlepšovaly. Jsem na ně moc hrdý,“ zářil šťastný italský kouč českého páru Andrea Tomatis.

Kiki versus Maki

Kolocovou s Kvapilovu čekala trnitá cesta. V předkole play-off vyhrály těsně oba sety nad Polkami Kolocsinskou a Kociolekovou. A pak přišla největší možná výzva: proti krajankám Markétě Slukové a Barboře Hermannové. V každém ze tří setů rozhodoval servis, tiebreak lépe zvládly proti nasazeným jedničkám Kvapilová s Kolocovou.

„Byl to těžký zápas jako vždycky, jsme rády, že jsme je podruhé porazily,“ usmívala se Kolocová. Její bývalá partnerka Sluková z porážky vědu nedělala: „Pořád je leden, sezona je na začátku. Důležité budou turnaje venku.“

V turnaji mužů skončila česká dvojice Ondřej Perušič, David Schweiner na pátém místě. Rozhodla o tom jejich jediná porážka s nakonec třetími Lotyši Plavinšem a Točsem. „Páté místo bereme. V prvním setu jsme se trápili na příjmu, ve druhém prokázali v koncovce svou zkušenost,“ nechal se slyšet David Schweiner.

CEV Masters v Pelhřimově
Muži – čtvrtfinále: Plavinš, Točs (Lotyšsko) – Perušič, Schweiner 2:0 (16, 21). Semifinále: Brouwer, Meeuwsen (Nizozemsko) – Doppler, Horst (Rakousko) 2:1 (-16, 12, 10), Kantor, Losiak (Polsko) – Plavinš, Točs 2:0 (13, 15). O 3. místo: Plavinš, Točs – Doppler Horst 2:0 (14, 19). Finále: Brouwer, Meeuwsen – Kantor, Losiak 2:0 (22, 20).

Ženy – osmifinále: Kolocová, Kvapilová – Kolocsinská, Kocioleková (Polsko) 2:0 (21, 19). Čtvrtfinále: Kolocová, Kvapilová – Sluková, Hermannová 2:1 (-15, 18, 9). Semifinále: Kolocová, Kvapilová – Lahtiová, Parkkinenová (Finsko) 2:0 (16, 14), Graudinová, Kravčenoková (Lotyšsko) – Ittlingerová, Behrensová (Německo) 2:0 (10, 13). O 3. místo: Lahtiová, Parkkinenová - Ittlingerová, Behrensová 2:0 (19, 17). Finále: Kolocová, Kvapilová - Graudinová, Kravčenoková 2:0 (8, 21).