Psal se začátek roku 2011, když Svoboda vyhrál halové mistrovství Evropy v Paříži. Jeho kariéra nabírala na obrátkách, ale bolavá pata a achillovka ho přinutily vrátit se z následného soustředění na Kanárských ostrovech. A problémy neustaly, ba naopak.

Po více než roce neúspěšné léčby Svoboda vyhledal proslulého mnichovského odborníka Hanse-Wilhelma Müllera-Wohlfahrta. Ani jeho léčba homeopatiky ale nezabrala, naopak do achillovky se Svobodovi dostal zánět, hrozila mu otrava krve a loni v zimě mu šlo dokonce o život. „Kdyby přišel o několik hodin později, přišel o nohu," shodli se tehdy Vladislav Hospodár a Pavel Kolář, kteří mu končetinu zachránili další operací. Jenže Svobodova „Achillova pata" bolela dál a překážkář v září dokonce začal mluvit o konci kariéry.

Noha je v pořádku

Od té doby se ale situace nečekaně v dobré obrátila. Na podzim na Kanárských ostrovech, kde problém vznikl, už Svoboda věděl, že operovaná noha je v pořádku. „Trénuji a dokonce běhám rychle a překážky v tretrách," řekl Svoboda.

Jenže tři roky přetěžoval druhou končetinu, která se ozvala. A Svoboda s ní byl už dvakrát opět v Mnichově, kde znovu dostal injekce. „Prý to není nic vážného, už bych tam jet neměl, mělo by se to uklidnit," věřil Svoboda.

Cítí obavy

Navenek se atlet uklidňuje, ale strach, že se zase něco v jeho kariéře pokazí, cítí. „Ta druhá noha dostávala tři roky na zadek, tak je přetížená a bolí. Achillovka atrofovala, a když jsem začal běhat v tretrách, ozvala se," popsal příčinu. „Ale za ty tři roky jsem si už užil tolik bolesti, že mě nějaký menší problém už nerozhodí," dodal.

I proto věří, že v nejbližších dnech se opět postaví na start závodu. „Až při tréninku ucítím, že to má smysl, že to je rychlé, zkusím to," prohlásil. Chce si vyzkoušet závodní atmosféru ještě před mistrovstvím republiky, které se koná v polovině února. „Chci tam běžet, doběhnout do cíle a zůstat zdravý, to bych byl moc rád," uvedl.

Jenže s jídlem roste chuť a Svoboda ví, že bude mít stejné pocity, když se mu první závod povede. Je možné, že by se chtěl pokusit i o limit na halové mistrovství světa do Sopot. Ten je 7,74 sekundy, uzávěrka nominace je 20. února.

Svobodu nutí vyběhnout i závazek k Olympu Praha, který ho tři roky podporuje. „Ale chci hlavně i kvůli sobě už zase závodit," uvedl. „Protože se za ty roky ze mě stal blázen. Chci se vrátit, chci závodit, chci ještě něco dokázat, ale obrovský strach z dalších problémů mě svazuje. Ta touha vyhrávat ale zůstala," popisoval.

Pokud by se mu splnil sen, na HMS by závodil po třech letech a třech dnech od triumfu v Paříži. To by byla Svobodova životní výhra. „Vracím se zpátky k atletice, ale s jásáním jsem opatrný. Už jsem to vykřikoval do světa několikrát," prohlásil.

KAREL LÍBAL, ČTK