Tradiční běžeckou akci, která lákala stovky sportovců do Golčova Jeníkova už pětatřicet let, letos s konečnou platností „pohřbila“ vládní opatření proti epidemii nemoci covid-19 vyhlášená v závěru února. „Čekali jsme na to, jakou podobu budou mít nově vyhlášené restrikce, v neděli jsme se domluvili, že ani letos běh nebude,“ potvrdila Deníku za správní radu pořadatelského fondu Jarmila Kratochvílová. „Měli jsme obavy, zda vláda v návaznosti na současná opatření nevyhlásí ještě opatření další, která by spadala právě do období Velikonoc, situace kolem pandemie není dobrá,“ dodala slavná běžkyně, která po skončení úspěšné kariéry propůjčila velikonočnímu běhu v Golčově Jeníkově svoje jméno a věnovala jeho pořádání i organizátorskou energii.

Původně na loňské Velikonoce plánovaný šestatřicátý ročník Běhu městem Jarmily Kratochvílové se tak zadrhl už podruhé. Loni pořadatelé akci, která byla v kalendáři dvanáctého dubna, rušili po nástupu první vlny epidemie koronaviru. Letos přípravy zastavili pět týdnů před termínem běhu, běžet se mělo v neděli  čtvrtého dubna. „Loni si trať běhu nějakých deset patnáct lidí proběhlo tak nějak symbolicky, také letos vím o dvou běžcích z Chotěboře, kteří si chtějí trasu proběhnout. Jsou to chlapi, kteří absolvovali všech pětatřicet ročníků a nechtějí vynechat ani v současné nepříznivé době,“ připomněla Jarmila Kratochvílová, že se pro mnohé stal legendární běh především srdeční záležitostí.

O novém termínu v letošním roce se Správní rada Nadačního fondu Běhu městem Jarmily Kratochvílové a další jeníkovští organizátoři zatím nebavili, přesun běhu do druhé poloviny roku má rizika, třeba při hledání volného termínu. „Velikonoční neděle je pro nás navíc hodně tradiční,“ poznamenala.

Běh městem Jarmily Kratochvílové se v Golčově Jeníkově poprvé konal o Velikonocích roku 1985. Vedle špičkových atletů nikdy nechyběly na startu ani stovky dětí či těch, kteří běhají hlavně pro radost. Posledními vítězi běhu v elitní kategorii se v roce 2019 stali Keňané Wycliffe Kipkorir Biwot a Jane Ngima Mbogová.